No i niestety. Ciebie też dopadło – kolizja na drodze. Na szczęście nie z Twojej winy. Jeśli więc jesteś poszkodowanym, starty pokryje OC sprawcy. Masz prawo do 2 form finansowej rekompensaty – odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Co jednak gdy po wypadku Twoje auto nie nadaje się do użytku? Wtedy przysługuje Ci także samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź, jak je uzyskać i jak długo możesz się nim posługiwać.
Auto z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje
Odszkodowanie z OC sprawcy pokrywa wszelkie szkody materialne, jakie powstały na skutek wypadku czy kolizji, w tym oczywiście naprawę uszkodzonego pojazdu (szkoda częściowa) lub zakup nowego (szkoda całkowita).
Jednak uszkodzone auto to także inne problemy – np. masz problem z dojazdem do pracy, musisz jakoś zorganizować transport dzieci do przedszkola, a być może właśnie planowałeś wyjazd na urlop. Bez samochodu trudno Ci funkcjonować, a nie dysponujesz drugim autem.
Pozostaje Ci więc wynajem samochodu zastępczego, a to wiąże się z dość sporymi kosztami. W takiej sytuacji masz prawo domagać się od ubezpieczyciela pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC.
Czy ubezpieczyciel może odmówić Ci pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC, jeśli posiadasz drugi samochód? Tak, ale tylko, gdy możesz wykorzystać je w identyczny sposób, jak ten uszkodzony.
Wyobraźmy sobie, że ktoś w wyniku wypadku stracił możliwość korzystania z samochodu dostawczego, jednak ma drugi pojazd, ale jest to auto osobowe. W tej sytuacji ubezpieczyciel nie może odmówić auta zastępczego, bo drugie auto nie może zastąpić uszkodzonego samochodu.
Tak samo jest w sytuacji, gdy np. w rodzinie jest drugie auto, ale korzysta z niego inny członek rodziny. Ubezpieczyciel musi pokryć koszt najmu auta zastępczego z OC.
Auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo Ci przysługuje
Z pojazdu zastępczego możesz korzystać do momentu, w którym będziesz dysponować na powrót swoim autem, czyli:
- Odbierzesz naprawione auto z warsztatu (przy szkodzie częściowej).
- Kupisz nowy samochód (przy szkodzie całkowitej).
Przy szkodzie częściowej samochód zastępczy przysługuje Ci przez cały okres, gdy faktycznie nie możesz korzystać z samochodu, a nie tylko, gdy jest w warsztacie. Czas potrzebny na ekspertyzę, wykonanie kosztorysu, zamówienie potrzebnych części – to wszystko wlicza się do okresu, na jaki możesz wynająć auto zastępcze.
Podobnie w przypadku szkody całkowitej – możesz korzystać z auta zastępczego z OC podczas całego okresu potrzebnego do wypłaty odszkodowania oraz zakupu nowego auta – sprzedanie wraku auta, zamówienie nowego, rejestracja.
Samochód zastępczy po wypadku – jak zorganizować wynajem
Jeśli wypadku potrzebujesz auta zastępczego z OC sprawcy, masz do wyboru 2 opcje:
- Samodzielnie zajmujesz się wynajmem auta zastępczego.
Możesz to zrobić w dowolnej wypożyczalni. Ubezpieczyciel nie może Ci jej narzucić. Sam załatwiasz wszystkie formalności związane z wynajmem, a następnie wnioskujesz do ubezpieczyciela o zwrot kosztów na podstawie okazanej faktury.
Gdy udajesz się do wypożyczalni, miej przy sobie:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny,
- dane polisy,
- nr likwidacji szkody.
Możesz także zabrać ze sobą inne dokumenty, które poświadczają, że ubezpieczyciel uznał za zasadne pokrycie kosztów wynajmu samochodu z OC.
- Decydujesz się na pośrednictwo ubezpieczyciela w wynajmie samochodu zastępczego.
Może być tak, że po wypadku nie masz głowy, aby samodzielnie załatwić wynajem, lub nie masz środków finansowych, aby wynająć auto i czekać na zwrot z OC. Skorzystaj wtedy z transakcji bezgotówkowej za pośrednictwem ubezpieczyciela. Wskaże on wypożyczalnię, z którą współpracuje. Wypożyczalnia udostępnia Ci auto, a koszty rozliczy bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Pojazd zastępczy z OC – na jaki samochód możesz liczyć
Czy możesz wynająć jakikolwiek samochód zastępczy i potem liczyć na zwrot całości kosztów z OC sprawcy? Nie do końca. Co prawda ubezpieczyciel nie ma prawa narzucić Ci stawki wynajmu, jednak w praktyce ubezpieczyciele zamieszczają często na swojej stronie tabele wskazujące na maksymalne ceny wynajmu w zależności od klasy samochodu.
Takie tabele mają zapobiec sytuacji, kiedy poszkodowany wynajmuje auto wyższej klasy niż to uszkodzone w wypadku i domaga się zwrotu kosztów. Wówczas ubezpieczyciel może odmówić sfinansowania wynajmu pojazdu z OC sprawcy.
Zwróć na to szczególną uwagę, gdy wynajmujesz auto zastępcze z OC samodzielnie.
Samochód zastępczy z OC a jego uszkodzenie
Może się zdarzyć, że wypożyczyłeś samochód z OC sprawcy i go uszkodziłeś. Nie musi to od razu oznaczać poważnych kłopotów, o ile zadbasz o właściwe warunki wynajmu samochodu.
Zwróć uwagę, czy w zapisach umowy jest klauzula, że w przypadku nieumyślnego uszkodzenia pojazdu, nie ponosisz pełnej odpowiedzialności finansowej.
Sprawdź także, czy wypożyczany pojazd ma ubezpieczenie. I to nie tylko OC, ale także AC. Wtedy, nawet jeśli spowodujesz kolizję, nie pokryjesz szkód z własnej kieszeni.
Najbezpieczniej jest wypożyczyć auto za pośrednictwem ubezpieczyciela lub w wypożyczalni rekomendowanej przez niego. Masz pewność, że flota samochodowa ma wszelkie ubezpieczenia, które chronią Cię w razie wypadku.
Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia auta zastępczego z OC
Przepisy podkreślają, że wydatki związane z najmem samochodu zastępczego z OC sprawcy powinny być celowe i uzasadnione. Dlatego ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajęcia auta z OC lub zakwestionować długość trwania wynajmu.
Co robić w takiej sytuacji? Droga dochodzenia swoich roszczeń jest następującą:
- Składasz odwołanie do ubezpieczyciela od decyzji odmownej.
- Jeśli odwołanie zostało rozpatrzone negatywnie, możesz zwrócić się do Rzecznika Finansowego.
- Jeśli ubezpieczyciel nie zgadza się na polubowne załatwienie sporu, możesz złożyć sprawę do sądu.
W tym ostatnim przypadku skorzystaj ze wsparcia prawników, którzy specjalizują się w odszkodowaniach komunikacyjnych i którzy pomogą sformułować pozew, a także zgromadzić dokumentację potwierdzającą zasadność roszczeń.
Samochód zastępczy z OC – o czym warto pamiętać
Jeśli masz zamiar domagać się samochodu zastępczego, pamiętaj o kilku kwestiach:
- Przedstaw ubezpieczycielowi dokumenty, które potwierdzają, że auto jest Ci potrzebne, aby zachować dotychczasowy komfort życia. Opisz bardzo dokładnie swoją sytuację. Zwróć szczególnie uwagę na to, dlaczego nie możesz korzystać z drogiego samochodu (jeśli masz) lub ze środków komunikacji miejskiej.
- Zdecyduj, czy chcesz sam zająć się wynajmem samochodu i pokryjesz wstępnie koszty, czy zlecisz to ubezpieczycielowi, aby skorzystać z transakcji bezgotówkowej.
- Starannie zabieraj dokumentację, która potwierdza całkowity czas potrzebny do naprawy lub kupna samochodu – rachunki, faktury, ekspertyzy i kosztorysy. Możesz także poprosić o oświadczenie pracownika warsztatu lub salonu samochodowego.
- Wypożycz auto zbliżone klasą do uszkodzonego, aby ubezpieczyciel nie miał uwag co do wysokości kosztów. Oczywiście możesz wynająć auto wyższej klasy, ale wtedy bądź gotowy na dopłacenie do wynajmu z własnej kieszeni.
Jeśli masz jakiekolwiek problemy w dochodzeniu swoich roszczeń u ubezpieczyciela lub wszedłeś już na drogę sądową, zachęcamy, aby skorzystać z usług naszych doświadczonych adwokatów. Skontaktuj się z nami i porozmawiaj o swojej sytuacji.