Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy przysługuje i na jak długo?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne odszkodowania 9 Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy przysługuje i na jak długo?

utworzone przez | gru 28, 2020 | Porady prawne odszkodowania

No i niestety. Ciebie też dopadło – kolizja na drodze. Na szczęście nie z Twojej winy. Jeśli więc jesteś poszkodowanym, starty pokryje OC sprawcy. Masz prawo do 2 form finansowej rekompensaty – odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Co jednak gdy po wypadku Twoje auto nie nadaje się do użytku? Wtedy przysługuje Ci także samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdź, jak je uzyskać i jak długo możesz się nim posługiwać.

Auto z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje

Odszkodowanie z OC sprawcy pokrywa wszelkie szkody materialne, jakie powstały na skutek wypadku czy kolizji, w tym oczywiście naprawę uszkodzonego pojazdu (szkoda częściowa) lub zakup nowego (szkoda całkowita).

Jednak uszkodzone auto to także inne problemy – np. masz problem z dojazdem do pracy, musisz jakoś zorganizować transport dzieci do przedszkola, a być może właśnie planowałeś wyjazd na urlop. Bez samochodu trudno Ci funkcjonować, a nie dysponujesz drugim autem.

Pozostaje Ci więc wynajem samochodu zastępczego, a to wiąże się z dość sporymi kosztami. W takiej sytuacji masz prawo domagać się od ubezpieczyciela pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC.

Czy ubezpieczyciel może odmówić Ci pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego z OC, jeśli posiadasz drugi samochód? Tak, ale tylko, gdy możesz wykorzystać je w identyczny sposób, jak ten uszkodzony.

Wyobraźmy sobie, że ktoś w wyniku wypadku stracił możliwość korzystania z samochodu dostawczego, jednak ma drugi pojazd, ale jest to auto osobowe. W tej sytuacji ubezpieczyciel nie może odmówić auta zastępczego, bo drugie auto nie może zastąpić uszkodzonego samochodu.

Tak samo jest w sytuacji, gdy np. w rodzinie jest drugie auto, ale korzysta z niego inny członek rodziny. Ubezpieczyciel musi pokryć koszt najmu auta zastępczego z OC.

Auto zastępcze z OC sprawcy – na jak długo Ci przysługuje

Z pojazdu zastępczego możesz korzystać do momentu, w którym będziesz dysponować na powrót swoim autem, czyli:

 • Odbierzesz naprawione auto z warsztatu (przy szkodzie częściowej).
 • Kupisz nowy samochód (przy szkodzie całkowitej).

Przy szkodzie częściowej samochód zastępczy przysługuje Ci przez cały okres, gdy faktycznie nie możesz korzystać z samochodu, a nie tylko, gdy jest w warsztacie. Czas potrzebny na ekspertyzę, wykonanie kosztorysu, zamówienie potrzebnych części – to wszystko wlicza się do okresu, na jaki możesz wynająć auto zastępcze.

Podobnie w przypadku szkody całkowitej – możesz korzystać z auta zastępczego z OC podczas całego okresu potrzebnego do wypłaty odszkodowania oraz zakupu nowego auta – sprzedanie wraku auta, zamówienie nowego, rejestracja.

Samochód zastępczy po wypadku – jak zorganizować wynajem

Jeśli wypadku potrzebujesz auta zastępczego z OC sprawcy, masz do wyboru 2 opcje:

 • Samodzielnie zajmujesz się wynajmem auta zastępczego.
  Możesz to zrobić w dowolnej wypożyczalni. Ubezpieczyciel nie może Ci jej narzucić. Sam załatwiasz wszystkie formalności związane z wynajmem, a następnie wnioskujesz do ubezpieczyciela o zwrot kosztów na podstawie okazanej faktury.

Gdy udajesz się do wypożyczalni, miej przy sobie:

 • dowód osobisty,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny,
 • dane polisy,
 • nr likwidacji szkody.

Możesz także zabrać ze sobą inne dokumenty, które poświadczają, że ubezpieczyciel uznał za zasadne pokrycie kosztów wynajmu samochodu z OC.

 • Decydujesz się na pośrednictwo ubezpieczyciela w wynajmie samochodu zastępczego.
  Może być tak, że po wypadku nie masz głowy, aby samodzielnie załatwić wynajem, lub nie masz środków finansowych, aby wynająć auto i czekać na zwrot z OC. Skorzystaj wtedy z transakcji bezgotówkowej za pośrednictwem ubezpieczyciela. Wskaże on wypożyczalnię, z którą współpracuje. Wypożyczalnia udostępnia Ci auto, a koszty rozliczy bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Pojazd zastępczy z OC – na jaki samochód możesz liczyć

Czy możesz wynająć jakikolwiek samochód zastępczy i potem liczyć na zwrot całości kosztów z OC sprawcy? Nie do końca. Co prawda ubezpieczyciel nie ma prawa narzucić Ci stawki wynajmu, jednak w praktyce ubezpieczyciele zamieszczają często na swojej stronie tabele wskazujące na maksymalne ceny wynajmu w zależności od klasy samochodu.

Takie tabele mają zapobiec sytuacji, kiedy poszkodowany wynajmuje auto wyższej klasy niż to uszkodzone w wypadku i domaga się zwrotu kosztów. Wówczas ubezpieczyciel może odmówić sfinansowania wynajmu pojazdu z OC sprawcy.

Zwróć na to szczególną uwagę, gdy wynajmujesz auto zastępcze z OC samodzielnie.

Samochód zastępczy z OC a jego uszkodzenie

Może się zdarzyć, że wypożyczyłeś samochód z OC sprawcy i go uszkodziłeś. Nie musi to od razu oznaczać poważnych kłopotów, o ile zadbasz o właściwe warunki wynajmu samochodu.

Zwróć uwagę, czy w zapisach umowy jest klauzula, że w przypadku nieumyślnego uszkodzenia pojazdu, nie ponosisz pełnej odpowiedzialności finansowej.

Sprawdź także, czy wypożyczany pojazd ma ubezpieczenie. I to nie tylko OC, ale także AC. Wtedy, nawet jeśli spowodujesz kolizję, nie pokryjesz szkód z własnej kieszeni.

Najbezpieczniej jest wypożyczyć auto za pośrednictwem ubezpieczyciela lub w wypożyczalni rekomendowanej przez niego. Masz pewność, że flota samochodowa ma wszelkie ubezpieczenia, które chronią Cię w razie wypadku.

Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia auta zastępczego z OC

Przepisy podkreślają, że wydatki związane z najmem samochodu zastępczego z OC sprawcy powinny być celowe i uzasadnione. Dlatego ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajęcia auta z OC lub zakwestionować długość trwania wynajmu.

Co robić w takiej sytuacji? Droga dochodzenia swoich roszczeń jest następującą:

 1. Składasz odwołanie do ubezpieczyciela od decyzji odmownej.
 2. Jeśli odwołanie zostało rozpatrzone negatywnie, możesz zwrócić się do Rzecznika Finansowego.
 3. Jeśli ubezpieczyciel nie zgadza się na polubowne załatwienie sporu, możesz złożyć sprawę do sądu.

W tym ostatnim przypadku skorzystaj ze wsparcia prawników, którzy specjalizują się w odszkodowaniach komunikacyjnych i którzy pomogą sformułować pozew, a także zgromadzić dokumentację potwierdzającą zasadność roszczeń.

Samochód zastępczy z OC – o czym warto pamiętać

Jeśli masz zamiar domagać się samochodu zastępczego, pamiętaj o kilku kwestiach:

 • Przedstaw ubezpieczycielowi dokumenty, które potwierdzają, że auto jest Ci potrzebne, aby zachować dotychczasowy komfort życia. Opisz bardzo dokładnie swoją sytuację. Zwróć szczególnie uwagę na to, dlaczego nie możesz korzystać z drogiego samochodu (jeśli masz) lub ze środków komunikacji miejskiej.
 • Zdecyduj, czy chcesz sam zająć się wynajmem samochodu i pokryjesz wstępnie koszty, czy zlecisz to ubezpieczycielowi, aby skorzystać z transakcji bezgotówkowej.
 • Starannie zabieraj dokumentację, która potwierdza całkowity czas potrzebny do naprawy lub kupna samochodu – rachunki, faktury, ekspertyzy i kosztorysy. Możesz także poprosić o oświadczenie pracownika warsztatu lub salonu samochodowego.
 • Wypożycz auto zbliżone klasą do uszkodzonego, aby ubezpieczyciel nie miał uwag co do wysokości kosztów. Oczywiście możesz wynająć auto wyższej klasy, ale wtedy bądź gotowy na dopłacenie do wynajmu z własnej kieszeni.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy w dochodzeniu swoich roszczeń u ubezpieczyciela lub wszedłeś już na drogę sądową, zachęcamy, aby skorzystać z usług naszych doświadczonych adwokatów. Skontaktuj się z nami i porozmawiaj o swojej sytuacji.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Może cię zainteresować także:

Autor: Radca Prawny Kamila Puńko

Wspólnik Kancelarii Radcowskiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako radca prawny specjalizuje się w sprawach spadkowych, ochrony danych osobowych RODO oraz w prawie cywilnym (sprawy frankowe, polisolokaty, odszkodowania, upadłość konsumencka). Klienci cenią ja za pełne zaangażowanie w sprawę oraz szybkie i skuteczne działania.