Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka może okazać się dobrym wyjściem z kryzysu finansowego. W życiu każdego mogą zdarzyć się takie sytuacje losowe, które spowodują trudności w spłacie zaciągniętych kredytów i innych zobowiązań. Jeżeli pomimo szczerych chęci i prób wpadłeś w spiralę zadłużeń i stałeś się niewypłacalny, to być może ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest właściwym wyjściem. Gdy Sąd uwzględni wniosek, to z pewnością pomoże Ci to w oddłużeniu i pozbyciu się kłopotu.

Co to jest upadłość konsumencka?

Sprawami o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zajmuje się Sąd Upadłościowy. Właściwy jest Sąd dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz starać się o jej ogłoszenie, o ile w sposób niezawiniony doprowadziłeś do stanu swojej niewypłacalności.

Ważnym aspektem jest ów stan niezawinionej niewypłacalności. Przede wszystkim niewypłacalność to stan, w którym nie jesteś w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Nie masz środków pieniężnych na zaspokojenie swoich codziennych potrzeb, a także na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Podczas gdy stan niezawiniony oznacza, że sytuacja w jakiej się znalazłeś nastąpiła w sposób niezależny od Ciebie. Chodzi o nagłe wypadki losowe, takie jak utrata pracy, choroba, wypadek, śmierć współmałżonka.

Kiedy warto złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Niewątpliwie, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej warto złożyć w sytuacji, kiedy Twoje zobowiązania w sposób znaczny przekroczyły Twoje dochody, w związku z czym zaprzestałeś je spłacać.

Możesz go złożyć niezależnie od prowadzonych przeciwko Tobie postępowań sądowych czy egzekucyjnych. W przypadku uwzględnienia wniosku przez Sąd Upadłościowy, wszystkie te postępowania ulegną zawieszeniu z mocy prawa, a następnie zostaną umorzone.

Co ważne, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej możesz złożyć tylko jako osoba fizyczna, posiadająca status konsumenta. Status osoby fizycznej posiadasz także w sytuacji, jeśli prowadziłeś wcześniej działalność gospodarczą. Twoje długi mogą wynikać wówczas również z jej prowadzenia lub po prostu dotyczyć sfery Twojego życia prywatnego. Pamiętaj jednak, że przed złożeniem wniosku, musisz zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej by zyskać status konsumenta.

Korzyści jakie daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Wydaje się, że korzyść jaką da Ci ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest oczywista. Jest to bowiem możliwość oddłużenia się.

Po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego i uwzględnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej Sąd Upadłościowy może ustalić plan spłaty Twoich zobowiązań albo umorzyć Twoje zadłużenia jeżeli nie posiadasz żadnego majątku, który pozwoliłby Ci na jakąkolwiek spłatę wierzycieli.

Skutkiem umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty, jest uznanie Twoich zadłużeń za „nieistniejące”. W rezultacie wierzyciele nie będą mieli prawa prowadzić przeciwko Tobie żadnych postępowań sądowych czy egzekucyjnych.

Musisz jednak pamiętać, że umorzeniu nie podlegają:

• zobowiązania alimentacyjne,
• kary grzywny,
• inne należności zasądzone przez sąd karny,
• odszkodowania osobowe,
• wierzytelności, które nie zostały uwzględnione w spisie wierzytelności.

Reasumując, jeżeli zależy Ci na skutecznym przeprowadzeniu postępowania upadłościowego i tym samym poprawie swojej sytuacji finansowej, to skorzystaj z fachowej pomocy i doświadczenia adwokata.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 20

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.