Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – co robić w takiej sytuacji

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne odszkodowania 9 Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – co robić w takiej sytuacji

utworzone przez | lis 29, 2020 | Porady prawne odszkodowania

Wszyscy kierowcy chcieliby uniknąć dwóch rzeczy: mandatu i kolizji. Niestety, o ile na pierwsze masz wpływ, o tyle na drugie już nie do końca. Nawet gdy stosujesz się do przepisów drogowych, może dojść do wypadku z winy innego kierowcy. Jeśli poniesiesz szkodę, masz prawo uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Co, jednak gdy ubezpieczyciel wypłaca zaniżone odszkodowanie? Czy jesteś na przegranej pozycji? Absolutnie nie. Sprawdź, jak możesz odzyskać należne Ci odszkodowanie z OC sprawcy.

Odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy — co to jest

OC to nic innego jak odpowiedzialność cywilna – jeśli wyrządziłeś komuś szkodę, musisz ją naprawić. Polisę OC kojarzy się najczęściej z ubezpieczeniem auta, bo jej wykupienie jest obowiązkiem właściciela pojazdu.

Obowiązek wykupienia OC reguluje ustawa z dnia 22.05.2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy gwarantują poszkodowanemu w wypadku, że otrzyma odszkodowanie, a sprawca nie będzie szukał pieniędzy we własnej kieszeni, lecz zapewni je firma ubezpieczeniowa.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji drogowej, pamiętaj o 3 krokach:

  1. Zbierz dane sprawcy:
  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • numer jego polisy ubezpieczeniowej,
  • numer rejestracyjny samochodu,
  • marka i model auta.

Jeśli na miejscu zdarzenia jest policja, sama zbierze te dane. Policja jest także konieczna, gdy nie można ustalić, z czyjej winy doszło do zdarzenia. Aby uniknąć sporów z kierowcą drugiego pojazdu, zostaw osąd policji. Oczywiście, gdy w wypadku są ranni, także trzeba koniecznie zadzwonić na 112.

  1. Udowodnij swoje wydatki związane z wypadkiem.
    Chodzi tu o wszelkie rachunki lub opinie ekspertów. Pamiętaj, że odszkodowanie powypadkowe dotyczy kosztów materialnych. Za ból fizyczny związany z wypadkiem czy za cierpienie psychiczne należy Ci się inny rodzaj rekompensaty – zadośćuczynienie z OC sprawcy.
  2. Złóż wniosek do firmy ubezpieczeniowej sprawca wypadku.
    Jeśli nie wiesz, gdzie ubezpieczył się sprawca kolizji czy wypadku, a znasz numer rejestracyjny jego samochodu, wpisz go w wyszukiwarce Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
    Pamiętaj, że wypłata odszkodowania z OC sprawcy nastąpi, jeśli umotywujesz swój wniosek. Zdarza się, że poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie z OC właśnie przez niewystarczające uzasadnienie.

Na zgłoszenie szkody masz 3 lata od zdarzenia. Jeśli strata jest wynikiem przestępstwa, czas wydłuża się do 20 lat. Osoba małoletnia ma prawo zgłosić się do ubezpieczyciela do 2 lat od uzyskania pełnoletności.

Wysokość odszkodowania OC — od czego zależy

Ubezpieczyciel sprawcy wypadku ma obowiązek wyrównać straty, jakie poniesiesz na skutek feralnego zdarzenia. Likwidowana szkoda z OC sprawcy powinna zostać pokryta w całości. Ważne jest więc, by dobrze oszacować, jaka jest rzeczywista wielkość straty.

Do wniosku dodaj rachunki, jeśli na bieżąco opłacasz naprawy. Możesz też dołączyć opinię lekarską, gdy czeka Cię drogi zabieg. Pamiętaj jednak, że sposób wyceny nie zawsze zależy od Ciebie.

Znaczenie ma także rodzaj polisy. Czasem firma ubezpieczeniowa wysyła własnych biegłych, którzy wyceniają straty. Ubezpieczyciel sugeruje też, jaki warsztat ma naprawić Twoje auto i gdzie możesz w ramach odszkodowania odbyć rehabilitację.

Zaniżone odszkodowanie z OC – jakie są przyczyny

Jest wiele czynników, które decydują o tym, jaką kwotę dostaniesz w ramach odszkodowania. Właściwie tyle samo, co firm ubezpieczeniowych. Niestety zaniżone odszkodowania z OC sprawcy to coraz częstsze zjawisko.

Ubezpieczyciele stosują różne praktyki, by utrudnić odzyskiwanie odszkodowania OC. Raport Rzecznika Finansowego z 2017 roku wymienia m.in.:

  • Wycenianie elementów samochodu, które są tasze od tych zniszczonych w wypadku.
  • Oszczędzanie na najmie pojazdu zastępczego.
  • Przyjęcie za niskiej stawki za pracę specjalistów.
  • Odmowa dostępu do aktu szkody.
  • Zwlekanie z wydaniem decyzji, w nadziei, że poszkodowany zrezygnuje z dochodzenia odszkodowania.

Skutek jest zawsze ten sam – zaniżona wypłata odszkodowania z OC sprawcy. Taka, która nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów wypadku. Jednak nie jesteś na straconej pozycji.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie

Towarzystwo ubezpieczeniowe przyznało Ci za małe odszkodowanie z OC sprawcy? Na szczęście od decyzji ubezpieczyciela, która Cię nie zadowala, możesz się odwołać. Masz prawo do reklamacji tak samo, jak po zakupach w sklepie (choć w przypadku ubezpieczeń reguluje to inna ustawa).

Odwołanie najlepiej złożyć w formie pisemnej i przesłać je pocztą lub mailowo. Każde przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe powinno zamieścić na swojej stronie internetowej informacje o tym, jak u nich wygląda procedura odwoławcza.

Pamiętaj o terminie, w jakim możesz odwołać się od zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy. Odwołanie możesz złożyć do 3 lat od momentu przyznania świadczenia.

Co wzmacnia siłę odwołania? Konkrety:

  • Poinformuj, jakiego odszkodowania oczekujesz.
  • Przedstaw wszystkie rachunki.
  • Przedstaw różnice między częściami oryginalnymi i zastępczymi auta.
  • Dodaj opinię biegłego.
  • Odwołaj się do średniej ceny usług warsztatów samochodowych w Twoim mieście.

Sprawa w sądzie o odszkodowanie z OC sprawcy — czy można jej uniknąć

A co jeśli ubezpieczyciel upiera się, by przyznać Ci zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy i odwołanie spotkało się z odmową? Nadal masz możliwości, ale nie oznacza to jeszcze batalii w sądzie.

Możesz zwrócić się do Rzecznika Finansowego (dawniej Rzecznika Ubezpieczonych) z prośbą o:

  • Interwencję – w tym wypadku Rzecznik będzie Cię bezpłatnie reprezentował i postara się rozwiązać sprawę na Twoją korzyść.
  • Polubowne rozstrzygnięcie sporu – wtedy Rzecznik pomoże wypracować rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Jeśli wybierzesz tę opcję, zapłacisz 50 zł.

To, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, powinno zależeć od siły Twoich argumentów. Jeśli nie masz pewności, kto ma rację i rozważasz polubowne rozwiązanie, skorzystają z pomocy adwokata. Prawnik nawet zawiłą sprawę postara się wyjaśnić na Twoją korzyść.

Odzyskiwanie odszkodowania z OC — kiedy pomoże prawnik

Czasem firma ubezpieczeniowa nie chce uwzględnić Twoich roszczeń i sprawa o zaniżone odszkodowanie z OC kończy się jednak w sądzie. Gdy się na to zdecydujesz, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Skompletuje on dokumentację, doradzi, jak złożyć pozew, a także będzie Cię reprezentował w sądzie podczas rozprawy.

W naszej kancelarii otrzymasz kompleksową pomoc w odszkodowaniu OC. Nasi adwokaci wesprą Cię na każdym etapie sprawy – od bezpośredniego kontaktu z ubezpieczycielem do ewentualnego postępowania sądowego. Skontaktuj się z nami i przedstaw nam swoją sprawę. Powalczymy razem o pieniądze, które Ci się słusznie należą.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 6

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.