Zadośćuczynienie z OC sprawcy – co warto o nim wiedzieć

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne odszkodowania 9 Zadośćuczynienie z OC sprawcy – co warto o nim wiedzieć

utworzone przez | lis 11, 2020 | Porady prawne odszkodowania

Wypadek na ulicy, w miejscu pracy, błąd medyczny – większość z nas wie, że w takich sytuacjach przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy. Jednak już mniej osób wie, że istnieje jeszcze jedno świadczenie finansowe, do którego ma prawo ofiara – zadośćuczynienie. Dowiedz się, na czym polega zadośćuczynienie od sprawcy wypadku i jak je uzyskać.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – co to jest

Zadośćuczynienie z OC sprawcy to finansowa rekompensata za szkody osobowe, jakie poniosła ofiara wypadku.

Gdy dochodzi do nieszczęśliwego wydarzenia, pociąga ono za sobą dla poszkodowanego wydatki finansowe np. naprawę uszkodzonego mienia.

Jednak nie wszystkie konsekwencje wypadku wiążą się z finansami. Niekiedy cierpi też nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Musimy podjąć leczenie. Pogarsza się komfort naszego życia. A może już nigdy nie wrócimy do pełnej sprawności.

Są to tak zwane szkody osobowe. Na podstawie art. 444 kodeksu cywilnego ofiara wypadku ma prawo żądać od sprawcy wypadku, aby ten wypłacił jej ze swojego OC zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Zadośćuczynienie po wypadku – za co przysługuje

Przepisy nie regulują dokładnie, za co przysługuje zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku. To poszkodowany musi ustalić, jakie dokładnie szkody poniósł. Dlatego warto wiedzieć, jakie konsekwencje możemy wziąć pod uwagę.

Część krzywd osobowych wiąże się z konkretnymi wydatkami, jakie poniósł poszkodowany:

  • koszt leczenia,
  • koszt specjalistycznej opieki,
  • wysokość utraconego zarobku,
  • koszt rehabilitacji,
  • koszt lekarstw.

Jednak są też takie szkody osobiste, które wiążą się z krzywdą niematerialną:

  • ból i cierpienie związane z uszczerbkiem na zdrowiu,
  • rozstrój psychiczny,
  • trauma pourazowa,
  • depresja,
  • negatywny wpływ wypadku na relacje rodzinne.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – jak ustalić wysokość

Oszacowanie wysokości zadośćuczynienia za szkody związane z wydatkami finansowymi nie jest trudne. Jednak sprawa komplikuje się, gdy mamy ustalić wysokość rekompensaty za cierpienia fizyczne i psychiczne.

Poszkodowany musi uważnie przeanalizować swoją sytuację po wypadku i zastanowić się, jak bardzo negatywnie wypadek wpłynął na jego życie i życie jego bliskich. Oto niektóre z pytań, jakie pomogą to zrobić:

  • Jak doznany uraz wpłynął na organizm?
  • Jak bardzo wypadek zmienił tryb życia poszkodowanego?
  • Jak duży był ból podczas wypadku i podczas leczenia?
  • Jak bardzo trwałe są poniesione szkody?
  • Jak długi i uciążliwy był proces leczenia?

Wysokość kwoty zadośćuczynienia musi być adekwatna do wielkości strat oraz odpowiednio uzasadniona w pozwie. Dlatego w trakcie leczenia i rehabilitacji warto zbierać wszystkie dokumenty (rachunki, wypisy, poświadczenia), które poświadczają szkody.

Pozew o zadośćuczynienie – jak go złożyć

Aby prawidłowo złożyć pozew o zadośćuczynienie z OC sprawcy, potrzebna jest nie tylko dokumentacja zebrana podczas leczenia czy rehabilitacji, ale także zebrana bezpośrednio po wypadku:

  • oświadczenie o winie sporządzone przez funkcjonariusza policji,
  • pismo zawierające informacje o miejscu i okolicznościach, w jakich doszło do wypadku, doznanych obrażeniach oraz dolegliwościach powypadkowych.

Czy pozew o zadośćuczynienie trzeba złożyć od razu po wypadku? Absolutnie nie. Jednak prawo określa czas, do którego możemy to zrobić:

  • 3 lata od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie oraz sprawcy (nie później niż 10 lat od dnia wystąpienia szkody).
  • 2 lata od uzyskania pełnoletności w przypadku ubiegania się o odszkodowanie osoby niepełnoletniej.
  • 20 lat od dnia wystąpienia szkody, która jest następstwem przestępstwa bądź sprawca nie został ustalony.

Jednak warto złożyć pozew o zadośćuczynienie najszybciej jak to możliwe. Zbyt długą zwłokę ubezpieczyciel może uznać za celowe działanie, aby zwiększyć rozmiar doznanych szkód.

Warto pamiętać, że istnieje także zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, o które ubiegać się może rodzina poszkodowanego.

Brak uszczerbku na zdrowiu a zadośćuczynienie

Czy można otrzymać zadośćuczynienie z OC, gdy badania lekarskie nie wykazały uszczerbku na zdrowiu?

Zdarza się, że po wypadku poszkodowany nie doznaje trwałych urazów, nie musi być hospitalizowany, a jednak odczuwa następstwa zdrowotne – bóle, trudności w poruszaniu się czy pogorszenie samopoczucia.

Jednak brak rozpoznania uszczerbku na zdrowiu nie oznacza, że nie przysługuje rekompensata za cierpienia. Dlatego zawsze warto skorzystać z fachowego wsparcia prawnego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy decydujemy się wystąpić o odszkodowanie z OC na drogę sądową.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – w czym pomoże prawnik

Wsparcie prawne w uzyskaniu zadośćuczynienia może zaoszczędzić nam wielu stresów i pomyłek wynikających z interpretacji przepisów. Doświadczeni adwokaci w naszej kancelarii pomogą w przygotowaniu pozwu o zadośćuczynienie oraz pomogą w oszacowaniu wysokości zadośćuczynienia.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda współpraca z nami nad uzyskaniem zadośćuczynienia – cennik, etapy działań, dokumenty – skontaktuj się z nami. Porozmawiamy o wszystkim.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 13

Może cię zainteresować także:

Autor: Radca Prawny Kamila Puńko

Wspólnik Kancelarii Radcowskiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako radca prawny specjalizuje się w sprawach spadkowych, ochrony danych osobowych RODO oraz w prawie cywilnym (sprawy frankowe, polisolokaty, odszkodowania, upadłość konsumencka). Klienci cenią ja za pełne zaangażowanie w sprawę oraz szybkie i skuteczne działania.