Groźby karalne (art. 190 kodeksu karnego) Co grozi i jak udowodnić groźby karalne?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne prawo karne 9 Groźby karalne (art. 190 kodeksu karnego) Co grozi i jak udowodnić groźby karalne?

utworzone przez | paź 11, 2024 | Porady prawne prawo karne

Być może znalazłeś się w sytuacji, podczas której zachowanie innej osoby wzbudziło Twoje obawy. Być może, to Ty pod wpływem silnych emocji kierowałeś wobec innej osoby treści, które u niej wywołały poczucie zagrożenia. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jakie są konsekwencje tego typu działań i czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 190 kodeksu karnego, ten przygotowany przez Adwokata artykuł jest dla Ciebie. 

Czym są groźby karalne

Groźby karalne, to przestępstwo. Z pewnością kierowanie wobec innej osoby gróźb może podlegać odpowiedzialności karnej. Nie wszystkie jednak groźby są karalne. Po pierwsze, pogróżki i groźby muszą stanowić zapowiedź popełnienia przestępstwa. Po drugie, możliwość jego popełnienia musi być w obiektywnym odczuciu bardzo prawdopodobna. Prawo karne odróżnia również groźbę karalną od groźby bezprawnej, o której mowa w art. 115 § 12 kk. 

W myśl przepisu art. 190 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi popełnieniem przestępstwa innej osobie. Groźby, mogą też być kierowane na szkodę osoby najbliższej. Groźba musi wzbudzić uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona. Karą za przestępstwo z art. 190 kk to kara pozbawienia wolności do lat 3.

Co istotne ściganie tego typu przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Groźba bezprawna

Od groźby karalnej należy odróżnić groźbę bezprawną. Ta druga jest zakresowo szersza. Wszystkie groźby karalne, są oczywiście groźbami bezprawnymi. Istotą groźby karalnej, jest to, że jej treścią jest wyłącznie popełnienie przestępstwa na szkodę pokrzywdzonego. Zgodnie natomiast z treścią art. 115 § 12 kodeksu karnego, groźby bezprawne, to:

  • groźby spowodowania postępowania karnego lub
  • groźby spowodowania postępowania administracyjnego, 
  • groźby rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci 

Należy zaznaczyć, że nie będzie groźbą bezprawną zapowiedź postępowania karnego, jeżeli faktycznie doszło do naruszenia prawa.

Co można uznać za groźby karalne

W kodeksie karnym, w art. 190 k.k. nie wskazano konkretnych przykładów ani sposobów wyrażania groźby karalnej. Niewątpliwie zatem mogą przybierać różne formy. Bezsprzecznie jednak groźba musi negatywnie oddziaływać na psychikę osoby pokrzywdzonej. Osoba pokrzywdzona realnie obawia się, że w wyniku spełnienia groźny zostanie popełnione przestępstwo na jej szkodę lub osoby najbliższej. 

Warto pamiętać, że groźba karalna to zapowiedź popełnienia przestępstwa, czyli zbrodni lub występku. Z tego też powodu, zgodnie z przepisami, zapowiedź popełnienia wykroczenia nie będzie przestępstwem z art. 190 kodeksu karnego. 

Najczęściej więc groźba wyrażana jest:

  • Słowami, gestami czy wyrazem twarzy,
  • Każdym innym zachowaniem, które jest zrozumiałe dla pokrzywdzonego.

Również forma zastraszania może być dowolna. Można zatem grozić i formułować pogróżki:

  • Listowanie, mailem, wysyłając sms, 
  • Przez telefon, 
  • w Internecie: w wiadomościach prywatnych, na różnych forach i portalach społecznościowych,
  • za pomocą rysunku, fotomontażu

Groźba może, zostać wyrażona także poprzez posługiwanie się przez sprawcę różnymi przedmiotami. Sprawca może przyłożyć poszkodowanemu nóż do gardła.

Groźby karalne – przykłady

Oto kilka przykładów:

  1. Bezpośrednie groźby:
    • „Zabiję cię, jeśli się nie wyprowadzisz.”
    • „Zobaczysz, co się stanie, jeśli nie oddasz mi pieniędzy.”
  2. Groźby pośrednie:
    • „Lepiej uważaj na siebie, bo ktoś mógłby ci zrobić krzywdę.”
    • „Nie wiem, co się stanie, jeśli nie zmienisz swojego zachowania.”
  3. Groźby dotyczące bliskich:
    • „Zrób to, co mówię, a twojej rodzinie nic się nie stanie.”
    • „Jeśli nie przestaniesz mnie prześladować, zrobię krzywdę twojemu dziecku.”
  4. Groźby w formie pisemnej:
    • Wiadomość tekstowa: „Jeśli się nie spotkamy, będziesz żałować.”
    • E-mail z treścią: „Zrób to albo coś złego przydarzy się twojemu zwierzęciu.”
  5. Zastraszanie:
    • Osoba nachodząca kogoś w pracy lub w domu, mówiąca: „Wiem, gdzie mieszkasz. Możesz się bać.”
    • Działania stalkerskie, w których ktoś nieustannie wysyła wiadomości lub dzwoni z groźbami.

Wszystkie te przykłady mają na celu wywołanie strachu lub obaw o zdrowie, życie lub mienie osoby. Jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą takich działań, warto dokonać zgłoszenie groźby na Policje.

Przy ustalaniu czy doszło do popełnienia przestępstwa badane są subiektywne odczucia zagrożonego. Pokrzywdzony musi więc potraktować groźbę poważnie. Musi też być przekonany, że jej spełnienie jest prawdopodobne. Najczęściej groźba karalna dotyczy przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu lub bezpieczeństwu powszechnemu. Obawa, że groźba zostanie spełniona, musi być uzasadniona.

Subiektywna obawa popełnienia przestępstwa podlega weryfikacji. Tak zwany test obiektywnego obserwatora.  Ma na celu ustalenie, czy przestępstwo mogło zostać rzeczywiście popełnione. Poczucie zagrożenia powinna odczuwać każda inna osoba, która ma podobne cechy, jak pokrzywdzony (ofiara przestępstwa). 

Może cię zainteresować także:

Oskarżyciel posiłkowy – jaką rolę pełni i jak nim zostać?

Gdzie zgłosić groźby karalne

Ściganie przestępstwa o groźby karalne następuje na wniosek pokrzywdzonego. Należy go złożyć w stosownej jednostce Policji albo w Prokuraturze. Wniosek można złożyć ustnie do protokołu, a także na piśmie. Z momentem złożenia takiego wniosku sprawa toczy się już z urzędu.

Istotne jest przedstawienie dowodów. W przypadku gróźb kierowanych za pomocą Internetu lub telefonu należy zrobić tzw. zrzut ekranu. Najlepiej w taki sposób, aby udało się uwzględnić dane umożliwiające identyfikacje sprawcy oraz strony internetowej. W przypadku innych form zastraszania dobrze jest utrwalić takie zdarzenie. Najczęściej robi się to za pomocą telefonu. Jeżeli jest to możliwe, należy znaleźć świadków, którzy mogliby potwierdzić przebieg zdarzenia. 

Warto skonsultować sprawę z Adwokatem od prawa karnego i przedstawić mu wszelkie posiadane dowody. Doświadczony karnista będzie mógł ocenić charakter sprawy.

Co grozi za groźby karalne

Zgodnie z art. 190 kodeksu karnego, osobie, która dopuściła się przestępstwa, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Na podstawie przepisu art 37a kodeksu karnego Sąd sprawca podlega także karze ograniczenia wolności lub karze grzywny. 

Należy również pamiętać, że w przypadku przestępstwa groźby karalnej, Sąd ma możliwość warunkowego umorzenia postępowania, na podstawie art. 66 kodeksu karnego. Z kolei w przypadku recydywy lub innych okoliczności obciążających, kara może być zaostrzona.

W wyroku karnym Sąd powinien również orzec zakaz jakiegokolwiek kontaktu z pokrzywdzonym oraz zakaz zbliżania się do ofiary przestępstwa. 

W przypadku gróźb karalnych Sąd może również orzec zadośćuczynienie na rzecz osoby pokrzywdzonej. Stanowi o tym przepis art. 46 § 1 kodeksu karnego. Trzeba jednak pamiętać, że Sąd nie działa w tym wypadku z urzędu, a jedynie na wniosek osoby pokrzywdzonej. 

Warto zatem zaznaczyć, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a ostateczna decyzja należy do Sądu. Jeśli jesteś w sytuacji związanej z groźbami, warto skonsultować się z prawnikiem od spraw karnych lub zgłosić sprawę odpowiednim służbom.

Groźby karalne – jak się bronić?

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 5 § 2 kodeksu postępowania karnego, niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. W przypadku gróźb karalnych nie wystarczy, że pokrzywdzony oświadczy, iż obawiał się spełnienia groźby. Zgodnie z wyrokami Sądu Najwyższego, konieczne jest dokonanie oceny, czy przekonania i obawy pokrzywdzonego miały obiektywne podstawy w ustalonych okolicznościach. Sąd ocenia osobowość pokrzywdzonego, jego cechy psychiki, intelekt. Należy ocenić ewentualne wcześniejsze relacje, konflikty, jakie obie osoby miały między sobą. Groźba musi wzbudzać w ofierze uzasadnioną obawę jej spełnienia. 

Kancelaria Adwokacka – jak udowodnić groźby karalne

Podsumowując, nie każda wypowiedź grożąca będzie przestępstwem. Nie każde wykrzyczane w emocjach „zabiję cię” będzie kończyło się wyrokiem karnym. Z tego też względu warto skorzystać z pomocy doświadczonego Adwokata do spraw karnych. Prawnik specjalizujący się w tego typu sprawach jest w stanie precyzyjnie określić, co grozi Ci za groźby karalne. Będzie wiedział, jak udowodnić groźby karalne i jak bronić się w takim przypadku. Nasza Kancelaria Adwokacka zajmuje się nie tylko obroną w procesie karnym, reprezentujemy również osoby pokrzywdzone i ofiary przestępstw. 

Dokonamy analizy zebranych przez Ciebie dowodów i poinformujemy czy doszło do popełnienia przestępstwa. Wskażemy jakie konsekwencje grożą sprawcy popełnienia przestępstwa z art. 190 kodeksu karnego oraz jak dokonać zgłoszenia groźby na Policję, 

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 14

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.