Upadłość konsumencka a praca za granicą – sprawdź, czy możesz ogłosić upadłość, gdy zarobkujesz poza Polską

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne upadłość konsumencka 9 Upadłość konsumencka a praca za granicą – sprawdź, czy możesz ogłosić upadłość, gdy zarobkujesz poza Polską

Upadłość konsumencka a praca za granicą – przed takim problemem stają osoby, które wpadły w spiralę zadłużenia i chcą złożyć do sądu wniosek o upadłość w Polsce, ale pracują poza terenem RP. Czy mimo tego, że przebywają poza granicami, mogą uzyskać oddłużenie w Polsce?

  • Jeśli pracujesz czasowo za granicą, ale miejsce Twojego stałego pobytu to Polska, możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką do sądu na terenie RP.
  • Jeśli pracujesz za granicą, ale Twój majątek położony jest na terenie Polski, także możesz złożyć, starać się o ogłoszenie upadłości w Polsce.
  • Możesz starać się o oddłużenie w dowolnym kraju Unii Europejskiej , jeśli tam na stałe żyjesz, pracujesz, a skutki upadłości obowiązują we wszystkich pastwach członkowskich.

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką a praca za granicą

Zgodnie z Ustawą Prawo upadłościowe sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności gospodarczej lub zawodowej dłużnika, a dla osób fizycznych sąd właściwy dla miejsca pobytu tej osoby.

Jeśli więc czasowo pracujesz poza granicą Polski, ale Twoja rodzina przebywa w Polsce i w Polsce odprowadzasz podatki, możesz starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w naszym kraju.

A co w przypadku osoby, która ma stałą siedzibę pobytu za granicą? Właściwość sądu wyznaczyć może także miejsce, w którym dłużnik posiada majątek (np. nieruchomość). Jeśli więc przebywasz za granicą i tam pracujesz, ale Twój majątek położony jest na terenie Polski, możesz złożyć wniosek upadłość w polskim sądzie.

Przychody z pracy za granicą a masa upadłościowa

Podczas postępowania upadłościowego cały Twój majątek wejdzie w skład masy upadłościowej, która zostanie przeznaczona na spłatę zadłużenia. Dotyczy to także 50% Twoich zarobków z pracy za granicą.

Pamiętaj, że warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest udowodnienie przed sądem, że jesteś osobą niewypłacalną i nawet osiąganie dochodów z pracy za granicą uniemożliwia Ci spłatę długów. Nie zaniżaj jednak swoich zarobków. Zatajenie przed syndykiem składników majątku to podstawa, aby umorzyć postępowanie o upadłość konsumencką.

Jak starać się o upadłość poza Polską

Jeśli na stałe pracujesz w kraju należącym do Unii Europejskiej, nie posiadasz w Polsce żadnego majątku, ale chcesz pozbyć się długów, jakie masz u polskich wierzycieli, możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką za granicą.

W takim przypadku stosuje się prawo państwa, w którym zostało wszczęte postępowanie o upadłość konsumencką. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej i zasady likwidacji masy upadłościowej są respektowane we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Warto podkreślić, że warunkiem uzyskania upadłości poza Polską jest wykazanie, że faktycznie głównym ośrodkiem podstawowej działalności lub miejscem pobytu upadłego jest zagranica – upadły mieszka na stałe za granicą, tu ma konto bankowe, płaci tu podatki, nie ma żadnej rodziny w Polsce. W innym przypadku sąd odrzuci wniosek o upadłość.

Upadłość konsumencka a praca za granicą – sięgnij po wsparcie prawnika

Upadłość konsumencka a praca za granicą to sytuacja, która wymaga szczególnie uważnej analizy prawnej. Jeśli więc pracujesz poza Polską i nie wiesz, czy możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką w kraju, skorzystaj z porady doświadczonej kancelarii prawnej. Prawnicy stwierdzą, czy przysługuje Ci upadłość konsumencka, a praca za granicą nie jest w Twoim przypadku przeszkodą.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 10

Może cię zainteresować także:

Autor: Radca Prawny Kamila Puńko

Wspólnik Kancelarii Radcowskiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako radca prawny specjalizuje się w sprawach spadkowych, ochrony danych osobowych RODO oraz w prawie cywilnym (sprawy frankowe, polisolokaty, odszkodowania, upadłość konsumencka). Klienci cenią ja za pełne zaangażowanie w sprawę oraz szybkie i skuteczne działania.