Upadłość konsumencka a komornik – co dzieje się z postępowaniem egzekucyjnym po ogłoszeniu upadłości?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne upadłość konsumencka 9 Upadłość konsumencka a komornik – co dzieje się z postępowaniem egzekucyjnym po ogłoszeniu upadłości?

Szansa na nowy start – tak często mówi się o upadłości konsumenckiej. Rzeczywiście może to być rozwiązanie Twoich kłopotów, jeśli nie jesteś w stanie dłużej spłacać długów. Ta specjalna procedura prawna pomoże Ci spłacić (lub nawet umorzyć) długi. Co jednak w przypadku, gdy już toczy się przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne? Upadłość konsumencka a komornik to temat, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

 • Egzekucja komornicza to przymusowe postępowanie wszczynane wobec dłużnika na wniosek wierzyciela. Postępowanie upadłościowe jest prowadzone na wniosek dłużnika i jest dobrowolne.
 • Egzekucja komornicza prowadzi do pokrycia długów konkretnego wierzyciela, a upadłość konsumencka prowadzi do całkowitego oddłużenia lub umorzenia długów.
 • Dłużnik zostaje obciążony kosztami postępowania egzekucyjnego i odsetki od zadłużenia rosną aż do momentu całkowitej spłaty, a upadłość konsumencka wstrzymuje egzekucję i narastanie odsetek.
 • Podczas postępowania upadłościowego majątek dłużnika przechodzi w zarząd syndyka.
 • Upadłość konsumencka zapewnia dłużnikowi ochronę socjalną, m.in. środki na wynajem mieszkania.
 • upadłość konsumencka kancelaria – uniknij błędów formalnych o przyspiesz całą procedurę

Upadłość konsumencka a egzekucja komornicza – czym różnią się od siebie

Może się wydawać, że upadłość konsumencka i postępowanie komornicze to procedury, które prowadzą do tego samego – majątek dłużnik zostaje przejęty i przeznaczony na spłatę wierzytelności. Jednak skutki prawne postępowania upadłościowego a komorniczego są różne.

Postępowanie komornicze to postępowanie przymusowe wszczynane przez komornika sądowego na wniosek wierzyciela. Celem egzekucji jest zaspokojenie jego roszczeń. Dłużnik zostaje także obciążony kosztami postępowania egzekucyjnego, a odsetki od zadłużenia są naliczane tak długo, aż długi zostaną całkowicie spłacone.

Jeśli dłużnik nie otrzymuje wynagrodzenia i nie posiada żadnego majątku, postępowanie komornicze może zostać umorzone. Jednak sam dług nie ulega likwidacji, więc postępowanie komornicze może zostać wznowione.

Postępowanie upadłościowe toczy się na wniosek dłużnika, który deklaruje swoją niewypłacalność. Jest więc to procedura dobrowolna. Ogłoszenie upadłości prowadzi nie tylko do spłaty wierzycieli, ale także do całkowitego oddłużenia upadłego. Z chwilą ogłoszenia upadłości przestają także narastać odsetki od zadłużenia.

Na dodatek, gdy upadły nie posiada żadnego majątku, z jakiego mógłby spłacać wierzytelności, sąd może podjąć decyzję o warunkowym lub trwałym umorzeniu długów.

Skutki i konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Syndyk a komornik – kim są i jak działają

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Wykonuje orzeczenia sądowe w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń. To on przejmuje wynagrodzenie dłużnika oraz jego majątek i przeznacza je na spłatę długu.

Syndyk jest powoływany przez sąd upadłościowy i zajmuje się realizacją postępowania upadłościowego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Przejmuje on zarząd nad majątkiem upadłego i przeprowadza jego likwidację, aby spłacić roszczenia wierzycieli.

Jak jest więc różnica między działaniami syndyka a komornika? Komornik działa w imieniu konkretnego wierzyciela i zabezpiecza jego roszczenia wraz z odsetkami. Natomiast syndyk działa na rzecz upadłego i dąży do jego oddłużenia.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Jak upadłość konsumencka wpływa na postępowanie komornicze

Co więc w sytuacji, gdy chcesz ogłosić upadłość konsumencką, a komornik już rozpoczął wobec Ciebie egzekucję? Czy możesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że wnioskowanie o upadłość nie wstrzymuje automatycznie postępowania komorniczego. Dopóki sąd nie ogłosi upadłości komornik nadal, może zajmować Twój majątek i spłacać wierzycieli.

Na szczęście możesz złożyć do sądu wniosek o zawieszenie egzekucji na czas postępowania upadłościowego. Jeśli sąd rozpatrzy wniosek pozytywnie, komornik będzie musiał przerwać wszelkie działania aż do wydania postanowienia przez sąd upadłościowy.

Kiedy więc ostatecznie pozbywasz się komornika? Dopiero ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje umorzenie egzekucji komorniczej. Od momentu ogłoszenia upadłości cały Twój majątek wchodzi w skład masy upadłościowej i zarządza nią syndyk, a komornik nie może wszcząć nowych egzekucji.

Upadłość konsumencka a licytacja mieszkania

Upadłość konsumencka a licytacja mieszkania to problem, który często powstrzymuje dłużników przed ogłoszeniem upadłości. Niesłusznie. Podczas postępowania egzekucyjnego komornik także licytuje mieszkanie, a na dodatek odbywa się to na zdecydowanie mniej korzystnych warunkach.

Syndyk zlicytuje nieruchomość, ale jest zobowiązany przekazać upadłemu środki, które pozwolą mu pokryć koszy wynajmu lokalu mieszkalnego przez okres od 12 do 24 miesięcy. Poza tym w licytacji upadłościowej może wziąć udział rodzina upadłego, co stwarza szansę, aby upadły mógł nadal korzystać ze swojego mieszkania.

Upadłość konsumencka bez majątku – czy brak majątku uniemożliwia oddłużenie?

Upadłość konsumencka a komornik – wybór jest prosty

Jeśli chcesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką, a komornik już zaczął ściąganie długów – nie wahaj się. Upadłość konsumencka to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie prawne niż egzekucja komornicza:

 • Zajmuje się wszystkimi długami jednocześnie.
 • Prowadzi do całkowitego oddłużenia.
 • Wstrzymuje egzekucję długów i narastanie odsetek.
 • Pozwala pokryć zobowiązania powstałe podczas egzekucji komorniczej.
 • Zabezpiecza środki na życie dla upadłego i jego rodziny.

Przez procedurę upadłości konsumenckiej najlepiej przejść z fachowym wsparciem. W naszej kancelarii znajdziesz prawników i radców prawnych, którym niestraszna jest upadłość konsumencka. A komornik? Możesz przestać się nim martwić.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 69

Może cię zainteresować także:

Autor: Radca Prawny Kamila Puńko

Wspólnik Kancelarii Radcowskiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako radca prawny specjalizuje się w sprawach spadkowych, ochrony danych osobowych RODO oraz w prawie cywilnym (sprawy frankowe, polisolokaty, odszkodowania, upadłość konsumencka). Klienci cenią ja za pełne zaangażowanie w sprawę oraz szybkie i skuteczne działania.