Handel narkotykami – jaka kara grozi w Polsce za sprzedaż narkotyków?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne prawo karne 9 Handel narkotykami – jaka kara grozi w Polsce za sprzedaż narkotyków?

utworzone przez | sty 9, 2022 | Porady prawne prawo karne

Narkotyki w Polsce są nielegalne. Przepisy prawa jasno o tym stanowią. Szczególnie surowe kary grożą za wytwarzanie i handel substancji odurzających i psychotropowych. Do przestępstw narkotykowych należy także czerpanie korzyści majątkowych z rozprowadzania narkotyków. Jakie kary czekają osobę, która została zatrzymana za handel narkotykami?

 • Kary za handel narkotykami reguluje Art. 59 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
 • Sprzedaż narkotyków  jest zagrożona karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
 • Za sprzedaż narkotyków osobie nieletniej grozi kara pozbawienia wolności nie mniejsza niż 3 lata.
 • Handel narkotykami może być uznany przez sąd za wypadek mniejszej wagi. Wówczas kara to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 • Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary za handel narkotykami.
 • Co grozi za posiadanie narkotyków?

Jakie przepisy regulują kary za handel narkotykami

Informacje o karach za handel środkami odurzającymi znajdziemy w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Art. 59 ust. 1 ustawy mówi jasno, że:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie:

 • środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej,
 • ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Warto podkreślić, że sprzedaż narkotyków nie musi wiązać się wyłącznie z korzyścią finansową. Według ustawy karalne jest także osiąganie korzyści osobistej z handlu narkotykami. Np. gdy ktoś daje komuś narkotyk w zamian za ważną informację.

Jaka kara za sprzedaż narkotyków osobie nieletniej?

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wyszczególnia sytuację, gdy ktoś sprzedaje narkotyki osobie małoletniej. Taką osobą jest każdy przed ukończeniem 18 roku życia. Przestępstwo takie uznawane jest za wyjątkowo szkodliwe. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii reguluje minimalny wyrok, jaki można otrzymać [Art. 59 ust. 2]:

Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela, ułatwia użycie albo nakłania do użycia środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej małoletniemu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Trzeba jednak udowodnić, że sprzedający wiedział lub podejrzewał, że osoba jest niepełnoletnia.

Sprzedaż narkotyków – czy wyłącznie kara więzienia?

Czy za handel środkami odurzającymi, psychotropowymi sąd zawsze wymierzy karę pozbawienia wolności? Nie. Sąd może uznać, że sprzedaż narkotyków była w danej sytuacji tzw. wypadkiem mniejszej wagi. W tej szczególnej sytuacji Sąd może zasadzić wyrok grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kiedy handel narkotykami zostanie uznany za wypadek mniejszej wagi? Sąd bierze pod uwagę kilka kwestii:

 • Jaka ilość narkotyki została sprzedana.
 • Jaki rodzaj narkotyku został sprzedany.
 • Jak wielu osobom sprawca sprzedał narkotyk.
 • Od jak dawna sprawca handlował narkotykami.

Na podstawie tych danych sąd określa stopień społecznej szkodliwości czynu. Jeśli uzna, że jest on niewielki, kwalifikuje handel narkotykami jako wypadek mniejszej wagi. Wymierza obniżony wymiar kary.

Handel narkotykami a „zawiasy”

Godnym uwagi jest fakt, że nawet jeśli Sąd wydał wyrok pozbawiania wolności za sprzedaż narkotyków, można uniknąć więzienia.

Stanie się tak wówczas, gdy obrońcy w procesie karnym uda się przekonać Sąd, że przestępstwo narkotykowe miało małą szkodliwość czynu. Dodatkowo Sąd musi uznać, że postawa sprawcy za tym przemawia. Jego dotychczasowy sposób życia i zachowanie.

Należy pamiętać, że tzw. zawiasy za handel narkotykami dotyczą wyłącznie kar pozbawienia wolności do roku. Sąd wyznacza skazanemu okres próbny. Jeżeli w jego trakcie oraz po 6 miesiącach od jego upływu skazany nie popełni nowego przestępstwa, ulegnie ono zatarciu skazania.

Jaka kara za handel marihuaną?

Można zauważyć, że Sąd łagodniej traktuje przestępstwa narkotykowe związane z marihuaną. Jest ona uznawana za mniej szkodliwą od innych narkotyków. Posiadanie niewielkiej ilości marihuany na własny użytek uznawane jest najczęściej za wypadek mniejszej wagi.

Handel marihuaną jest jednak traktowany tak samo, jak handel każdym innym narkotykiem. Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi za niego kara od roku do 10 lat pozbawiania wolności.

Może cię zainteresować także:

Handel narkotykami – warto skorzystać z pomocy adwokata

Sprzedaż narkotyków to poważne przestępstwo. Dlatego pomoc Adwokata od przestępstw narkotykowych może być konieczna. Skuteczny obrońca w sprawie karnej przygotuje linię obrony. Adwokat sprawdzi, czy istnieją przesłanki do uznania przestępstwa za wypadek mniejszej wagi. Obrońca przygotuje także niezbędną dokumentację i będzie reprezentował oskarżonego w sądzie.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 70

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.