Jazda pod wpływem narkotyków – jaka kara grozi kierowcy?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne prawo karne 9 Jazda pod wpływem narkotyków – jaka kara grozi kierowcy?

utworzone przez | paź 18, 2021 | Porady prawne prawo karne

W Polsce jeden na stu kierowców przyznaje, że zdarzyło mu się w ciągu ostatniego roku jeździć po zażyciu narkotyków. Niestety to niebezpieczne zjawisko, przez które na polskich drogach dochodzi coraz częściej do wypadków. Co zatem grozi za jazdę pod wpływem narkotyków? Jak możesz uzyskać pomoc ?

Jazda pod wpływem narkotyków oraz innych środków odurzających jest zabroniona

Czasem skończy się na grzywnie, a czasem nawet na utracie wolności. Ważne są rodzaj i stężenie substancji, umyślność czynu i jego szkodliwość społeczna. Jazda pod wpływem narkotyków jest jednak zawsze nielegalna.

Najczęściej stosowane przez polskich kierowców zakazane substancje to: marihuana oraz amfetamina i jej pochodne. Rzadziej wykrywane są: tzw. dopalacze, kokaina i heroina.

Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii ostrzega, że wszystkie te substancje działają na ośrodkowy układ nerwowy. Tym samym źle wpływają na zdolność panowania nad pojazdem. Szczególnie że bywają mieszane z innymi środkami (np. na uspokojenie).

Jak dokładnie narkotyki działają na kierującego pojazdem?

Osoba pod wpływem narkotyków może:

 • mieć opóźniony czas reakcji,
 • źle odbierać bodźce,
 • być skłonna do agresywnych zachowań.

Jazda samochodem pod wpływem narkotyków może się zakończyć surową karą.

Kodeks karny — jazda pod wpływem narkotyków

Kierowcy po narkotykach grozi kara grzywnyodebranie prawa jazdy, a nawet pozbawienie wolności. Wszystko zależy od tego, jak sąd oceni jazdę pod wpływem środków odurzających. Prawo karne pozwala, by takie zachowanie uznać albo za wykroczenie, albo za przestępstwo.

Od czego to zależy? Odpowiedź jest prosta: od wpływu narkotyku na zachowanie kierowcy.

Zażycie narkotyku to nie to samo co bycie pod jego wpływem. Granica nie jest sztywna. To sąd podejmuje decyzję podczas rozprawy na podstawie opinii biegłych — specjalistów toksykologii.

Na surowość kary wpływa także to:

 • czy osoba prowadziła po narkotykach po raz pierwszy,
 • czy osoba była już karana za podobne przestępstwo,
 • jaki był skutek jazdy po narkotykach,
 • czy kierowca spowodował wypadek i czy ktoś na jego skutek ucierpiał.

Jazda samochodem po narkotykach – jakie są kary?

Co konkretnie może czekać nieodpowiedzialnego kierowcę? Jeśli jazdę po zakazanym środku sąd uzna za wykroczenie, może wymierzyć karę:

 • 10 punktów karnych,
 • aresztu od 5 do 30 dni,
 • grzywny od 50 do 5000 zł,
 • zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku przestępstwa. Wtedy kierowcy grożą kary:

 • grzywny wymierzonej w stawkach dziennych (od 10 do 540 – stawka pojedyncza to minimum 10 zł, a maksimum 2000 zł),
 • ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat,
 • pozbawienia wolności do lat 2,
 • zakazu prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Gdy do prowadzenia auta w stanie odurzenia doszło po raz kolejny, kierowca może otrzymać karę:

 • do 5 lat pozbawienia wolności,
 • grzywny w wysokości minimum 10 000 zł,
 • nawet dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Jeśli kierowca po spożyciu substancji odurzających spowoduje wypadek, podczas którego ktoś będzie ranny lub zginie, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Sąd w niektórych przypadkach może uznać jazdę po narkotykach za czyn nieszkodliwy społecznie i zasądzić warunkowe umorzenie postępowania. To „okres próbny” trwający od roku do trzech lat. W tym czasie kierowca może udowodnić, że nie powtórzy niebezpiecznej jazdy i w ten sposób uniknie kary.

Inni czytali również:

Policja narkotykowa — jak wykrywa się odurzonych kierowców?

Pamiętaj, że nie musi dojść do niebezpiecznego zdarzenia, by zostać ukaranym za prowadzenie samochodu po narkotykach. Testy na ich obecność wykonuje się coraz częściej w czasie zwykłych kontroli drogowych.

Gdy istnieje podejrzenie, że kierowca jest odurzony narkotykami, policja nie tylko zbada go alkomatem, ale także podda testowi narkotykowemu ze śliny. Jeśli wynik będzie pozytywny, policja skieruje kierowcę na dalsze badania.

Policja nie wystawia w takich sytuacjach mandatu. Dokładne stężenie narkotyku pokazuje dopiero analiza toksykologiczna krwi. To sąd ostatecznie decyduje o karze.

Warto pamiętać, że testy narkotykowe są w stanie wykryć obecność substancji nawet po kilku dniach od spożycia. Ich duża czułość sprawia, że czasem reagują nawet na dozwolone substancje, dając fałszywie pozytywny wynik. Dlatego właśnie wykonuje się dodatkowe badania krwi.

Jazda pod wpływem marihuany

jazda pod wplywem marihuany

Marihuana, czyli ziele konopi indyjskiej, zawiera kannabinoid THC. To ten składnik rośliny odpowiada za właściwości psychoaktywne konopi. Jazda po zażyciu marihuany jest zabroniona i traktowana tak samo jak jazda po „twardych” narkotykach. Nie ma znaczenia, czy stosuje się ją ze względów medycznych czy rekreacyjnych. Jak to wygląda w praktyce?

We krwi osoby, która regularnie zażywa konopie indyjską, znajduje się THC. Wpływ tej substancji na organizm jest różny w zależności od człowieka i stężenia. Tak jak w przypadku innych narkotyków, to sąd decyduje o tym, jak duży wpływ miało użycie substancji na zdolności kierowcy. I to sąd kwalifikuje jazdę pod wpływem marihuany jako wykroczenie lub przestępstwo.

Zwyczajowo sądy w Polsce uznają za przestępstwo jazdę ze stężeniem THC we krwi powyżej 2,5 ng/ml.

Uwaga! Popularne olejki CBD powstają z innej odmiany konopi niż marihuana. Mają jedynie śladową zawartość THC i nie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów. W przypadku złego jakościowo produktu czułe testy narkotykowe mogą jednak wskazać obecność THC. Dlatego, jeśli stosujesz CBD, wybieraj jedynie certyfikowanych producentów.

Jazda po narkotykach – w czym pomoże Kancelaria

W Twojej krwi podczas jazdy samochodem wykryto narkotyk? Jak każdy masz prawo do obrony. W naszej kancelarii adwokackiej zajmujemy się sprawami prowadzenia pojazdu pod wpływem narkotyków.

Jak Ci pomożemy?

 • Ustalimy, czy poprawnie zbadano obecność substancji we krwi.
 • Skompletujemy wszelkie dokumenty.
 • Będziemy reprezentować Cię podczas rozprawy w sądzie.

Zapraszamy do kontaktu z naszym Adwokatem z Wrocławia.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 10

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.