+48 71 780 45 15

Śmiertelny wypadek samochodowy i nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego. Co mówi art. 177 2 kk. ?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne prawo karne 9 Śmiertelny wypadek samochodowy i nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego. Co mówi art. 177 2 kk. ?

utworzone przez | gru 8, 2024 | Porady prawne prawo karne

Według oficjalnych danych ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym spada. Mimo tego, zdarzenia związane ze śmiercią w wypadkach na polskich drogach nie są rzadkim zjawiskiem. W roku 2023 w wypadkach komunikacyjnych zginęło w Polsce ponad 1800 osób. Sprawcy wypadku — oprócz wyrzutów sumienia — muszą się także zmierzyć się z konsekwencjami prawnymi. Jaka jest odpowiedzialność karna za nieumyślne spowodowanie śmiertelnego wypadku?

  • Wypadek, w którym poszkodowany doznał obrażeń ciała powyżej dni 7, kwalifikowany jest jako przestępstwo. Podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.
  • Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby, sprawca podlega karze od 6 miesięcy do lat 8.
  • Kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 grozi także kierowcy samochodu, jeżeli ofiara doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  • Za spowodowanie śmierci prowadząc pod wpływem alkoholu, grozi wysoka kara. Obecnie jest to od 5 do 20 lat pozbawienia wolności.
  • Tej samej karze podlega sprawca wypadku, który jechał pod wpływem narkotyków lub środków odurzających. 
  • Kierowca samochodu, który zbiegł z miejsca wypadku, traktowany jest surowo. Tak, jakby prowadził pod wpływem alkoholu.
  • Sprawca wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Sąd może orzec nawiązkę. Zapłata zadośćuczynienia i odszkodowania nastąpi z OC sprawcy wypadku samochodowego. 
  • adwokat sprawy karne – skuteczna pomoc prawna dla sprawcy wypadku drogowego

Czy spowodowanie wypadku samochodowego to przestępstwo 

Każdy wypadek, w którym są ranni, a ich obrażenia ciała trwają powyżej 7 dni, kwalifikowany jest jak przestępstwo. Oczywiście nie może chodzić wyłącznie o kierowcę pojazdu.

Przepis art. 177 § 1 k.k. przewiduje za spowodowanie wypadku komunikacyjnego karę pozbawienia wolności do lat 3. Należy pamiętać, że nie mówimy od razu o bezwzględnej karze pozbawienia wolności. W grę wchodzi warunkowej zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Jest to możliwe gdy, Sąd wyda wyroku skazujący do 1 roku pozbawienia wolności. W określonych wypadkach można starać się o grzywnę czy ograniczenie wolności. Można także walczyć o warunkowe umorzenie postępowania (art. 66 kodeksu karnego).

I tak art. 177 kodeksu karnego (§ 1) stanowi, że:

Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wymiar kary uzależniony jest też między innymi od tego, jak ciężkie obrażenia poniosła ofiara wypadku. Wyróżnia się lekki, średni i ciężki uszczerbek na zdrowiu. Aby móc ustalić, jaki uszczerbek na zdrowiu poniósł poszkodowany, policja i prokuratura posikują się opinią ekspertów biegłych sądowych. 

Warto zatem skorzystać z pomocy Adwokata od wypadków drogowych, aby uniknąć zbyt surowej odpowiedzialności. 

Może cię zainteresować także:

Jaka kara grozi osobie, która spowoduje lekki i średni uszczerbek na zdrowiu?

Pojęcia te nie wstępują dosłownie w kodeksie karnym. Przyjmuje się, że lekki uszczerbek na zdrowiu to obrażenia, które trwają poniżej 7 dni. To np. otarcia naskórka, sińce, rany gojące się w sposób prawidłowy. Średni uszczerbek na zdrowiu to obrażenia, które trwają u osoby powyżej 7 dni, ale nie są ciężkie. Jest to np. złamanie, skręcenie, zwichnięcie, utrata zdrowego zęba, pęknięcie błony bębenkowej, rany gojące się w nieprawidłowy sposób, np. ropiejące. Przyjmuje się więc, że lekki i średni uszczerbek na zdrowiu to grupa stanów opisanych w art. 157 k.k. Artykuł ten stanowi, że:

§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego — jaka wysokość kary (art. 177 2 kk.)

Kara za spowodowanie nieumyślnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym jest zdecydowanie wyższa. Zgodnie z art. 177 § 2 kk.:

Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kiedy obrażenia odniesione przez ofiarę będą uznane za ciężki uszczerbek na zdrowiu?

O ciężkich uszczerbkach na zdrowiu mowa w art. 156 kodeksu karnego. Niewątpliwie, w kontekście wypadku drogowego, będzie chodziło o:

1) pozbawienie wzorku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,

2) ciężkie kalectwo, choroby realnie zagrażającej życiu, innej nieuleczalnej choroby,

3) istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,

4) niezdolność do pracy

Zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego sprawca poniesie odpowiedzialność, nawet jeśli spowodował wypadek nieumyślnie. Kierowca nie musi działać z intencją wyrządzenia komuś krzywdy. Istotne jest to, że naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu, chociażby nieumyślnie. A jego nieodpowiedzialna postawa doprowadziła do wypadku samochodowego, w którym są ciężko poszkodowani. 

Trzeba też pamiętać, że przestępstwo za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym ścigane jest z urzędu. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 art. 177 następuje na jej wniosek. To oznacza, że za śmierć osoby bliskiej można uniknąć odpowiedzialności karnej.

Śmiertelny wypadek samochodowy — czy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania

Zgodnie z polskim prawem (art. 66 kk.) sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne. Dzieje się tak, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, a sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego.

Pamiętaj jednak, że warunkowe umorzenie postępowania nie zawsze jest możliwe. Chodzi włącznie o przestępstwa zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. To oznacza, że sprawca wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym nie może liczyć na warunkowe umorzenie. Przepisy kodeksu karnego za to przestępstwo przewidują karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym po alkoholu 

Wysoka kara może czekać na tego, to spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym, będąc nietrzeźwy. Podobnie, gdy wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym spowodował kierowca będący pod wpływem narkotyków. Osoba, która znajdowała się pod wpływem silnych leków psychoaktywnych i innych substancji odurzających, również czeka o wiele wyższa kara.

Należy zwrócić uwagę na artykuł 178 § 1a kodeksu karnegoOd marca 2023 r. kary za spowodowanie śmiertelnego wypadku po alkoholu i narkotykach zostały zaostrzone. 

Sąd orzeka wtedy karę pozbawienia wolności w wysokości nie niższej niż:

1) 3 lata pozbawienia wolności, jeżeli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu 

2) 5 lat pozbawienia wolności, jeżeli następstwem wypadku jest śmierć człowieka,

Maksymalna odpowiedzialność karna to: 

1) 16 lat pozbawienia wolności, w wypadku gdy ofiara doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jest to bowiem dwukrotność górnej granicy zagrożenia.

2) 20 lat pozbawienia wolności, gdy w grę wchodzi śmiertelny wypadek samochodowy

Może cię zainteresować także:

Kiedy Sąd orzeka przepadek samochodu kierowcy 

Jak już zdążyłeś się dowiedzieć, konsekwencje wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym, mogą być poważne. Kolejną dolegliwością, jest możliwość orzeczenia przez Sąd  przepadku pojazdu — art. 44 b kodeksu karnego.

Zgodnie z art. 178 § 3 kk, kierowcy samochodu zostaje skonfiskowany pojazd, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie była wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Jeżeli stężenie alkoholu było niższe, Sąd może, według własnego uznania orzec taki przepadek. 

Dodatkową sankcją jest dożywotnia utarta prawa jazdy. Stanie się tak, gdy kierowca samochodu był w stanie nietrzeźwości. Tak samo, gdy był pod wpływem narkotyków lub zbiegł z miejsca wypadku. 

Odpowiedzialność za śmiertelny wypadek drogowego a ucieczka z miejsca 

Co dzieje się, gdy kierowca spowodował wypadek komunikacyjny i zbiegł z miejsca zdarzenia? Czekają go poważne konsekwencje. Jego odpowiedzialność karna jest surowsza. Taki kierowca jest traktowany tak samo, jakby był pod wpływem alkoholu albo środków odurzających. 

Śmierć w wypadku samochodowym — nawiązka dla sprawcy wypadku

Osobie, która spowodowała śmiertelny wypadek drogowy, grozi nie tylko pozbawienie wolności. W postępowaniu karnym ofiara lub jej rodzina mogą domagać się orzeczenia nawiązki. Musi je wpłacić sprawca wypadku i nie jest ono pokrywane z ubezpieczenia OC sprawcy. Wysokość takiej nawiązki to co najmniej 10 000 złotych. Zapłata nawiązki nie wpływa na wysokość dochodzonego zadośćuczynienia. 

Wypadek samochodowy — odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć

Poszkodowani w wypadku samochodowym lub rodzina zmarłej ofiary mogą domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia. Odszkodowanie po wypadku dochodzi się na drodze cywilnej. Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby może być bardzo wysokie. W szczególności, gdy stopień pokrewieństwa za tym przemawia. Śmierć dziecka w wypadku samochodowym to wieli dramat i krzywda dla całej rodziny. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wyroku sądowym. 

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 442(1) roszczenia zapłaty zadośćuczynienia po wypadku samochodowym ulegają przedawnieniu. Jest to 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Bez względu na, to kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia. W razie wyrządzenia szkody na osobie przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie.

Odszkodowania po wypadku samochodowym dochodzi się z OC sprawcy. 

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego — pomoc Adwokata od prawa karnego

Nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym stawia sprawcę w ciężkiej sytuacji. Grozi mu wysoka kara, a także obowiązek zapłaty świadczeń na rzecz poszkodowanych.  Dlatego zdecyduj się na wsparcie doświadczonego prawnika z naszej Kancelarii Adwokackiej. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przejść przez rozprawę sądową i uzyskać jak najkorzystniejszy wyrok.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 138

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.