Co grozi za spowodowanie wypadku drogowego? Sprawdź, jakie odszkodowanie płaci sprawca wypadku

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne prawo karne 9 Co grozi za spowodowanie wypadku drogowego? Sprawdź, jakie odszkodowanie płaci sprawca wypadku

utworzone przez | lis 23, 2022 | Porady prawne prawo karne

Według policyjnych statystyk w pierwszym półroczu 2022 roku w Polsce doszło do 9995 wypadków drogowych. Zginęło w nich 887 osób, a 11763 zostało rannych. Co grozi za spowodowanie wypadku drogowego? I czy każde zdarzenie na drodze będzie od razu zagrożone odpowiedzialnością karną?  

  • Wypadek drogowy to zdarzenie, w wyniku którego dochodzi od poważnych obrażeń lub śmierci.
  • Sprawca wypadku, w którym inna osoba odniosła średni lub lekki uszczerbek na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • Jeżeli osoba poszkodowana w wypadku umrze, albo odniesie ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 
  • Sprawcy wypadku pod wpływem alkoholu grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
  • Sprawca wypadku wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie z OC, a także zadośćuczynienie.
  • adwokat sprawy karne – skuteczna pomoc prawna dla sprawcy wypadku drogowego

Spowodowanie wypadku drogowego a kolizja

Przede wszystkim trzeba rozróżnić wypadek samochodowy od kolizji. Kolizja to zdarzenie na drodze, w którym zazwyczaj ucierpiały jedynie pojazdy. Są to przeważnie stłuczki spowodowane przy niewielkiej prędkości pojazdów. W przypadku kolizji często wystarczy spisanie oświadczenia i nie ma konieczności wzywania policji na miejsce zdarzenia. Wypadek samochodowy jest zdarzeniem o wiele poważniejszym. W wypadku chociaż jeden uczestnik zdarzenia (kierowca, pasażer, pieszy) zostaje ranny lub doszło do jego śmierci.  W wyniku wypadku samochodowego dochodzi do:

  • uszkodzenia ciała powyżej 7 dni
  • rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 7 dni,
  • lub nawet do śmierci.

Dlatego konsekwencje prawne obydwu zdarzeń są różne. 

Jaki mandat grozi sprawcy kolizji?

W przypadku kolizji uczestnicy zdarzenia nie muszą wzywać policji. Mogą „załatwić” sprawę między sobą. Jeśli sprawca kolizji uzna swoją winę, strony spisują oświadczenie. Na jego mocy ofiara kolizji uzyska odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela z OC sprawcy.

Jeśli nie można ustalić winnego kolizji – lub winny odmawia wzięcia na siebie odpowiedzialności – trzeba wezwać policję. Policja ustali przebieg zdarzenia i wskaże winnego. Może także nałożyć na sprawcę kolizji karę. Kolizja uznawana jest w prawie za wykroczenie. Sprawcy grozi więc grzywna za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (Kodeks wykroczeń, art. 86 § 1). 

Według aktualnie obowiązującego prawa mandat za spowodowanie kolizji to minimum 1000 złotych oraz 6 punktów karnych. Do tego policja może doliczyć grzywnę za określoną przyczynę wypadku, np. złamanie zakazu wyprzedzania czy przejazd na czerwonym świetle. 

Trzeba pamiętać, że nawet jeśli doszło do niegroźnej kolizji, trzeba obowiązkowo wezwać policję, jeśli jeden z uczestników znajduje się w stanie nietrzeźwości. 

Co grozi sprawcy wypadku drogowego?

Wypadek drogowy, w którym są ranni, to nie wykroczenie, ale przestępstwo. Jakie kary grożą sprawcy wypadku samochodowego? To zależy, jak poważne są konsekwencje wypadku.

Według artykułu 177 Kodeksu karnego osoba, która spowodowała wypadek, w którym inna osoba odniosła średni lub lekki uszczerbek na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Nie ma tu znaczenia, czy wypadek został spowodowany umyślnie czy też nie. Nawet jeśli kierowca nie zamierzał nikogo świadomie skrzywdzić, ale jechał nieostrożnie i spowodował wypadek – jest winny. 

Warto zauważyć, że sprawcą wypadku drogowego nie musi być wyłącznie kierowca pojazdu. Może to być także inny uczestnik ruchu – pieszy czy rowerzysta. 

Wypadek ze skutkiem śmiertelnym – jaka kara grozi sprawcy?

Odpowiedzialność karna za nieumyślne spowodowanie wypadku zaostrza się, gdy uczestnik wypadku poniósł poważne obrażenia lub śmierć. Jeżeli osoba poszkodowana umrze, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 

Umyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego

Jeśli zachowanie sprawcy na drodze było skrajnie nieodpowiedzialne, Sąd może zakwalifikować jego czyn jako umyślne spowodowanie wypadku.

Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca:

  • świadomie chce go popełnić
  • lub przewiduje możliwość jego popełnienia i na to się godzi.

Sąd może uznać, że sprawca wypadku miał świadomość, że łamanie przepisów drogowych może spowodować śmierć innych osób i zgadzał się na to. Będzie tak, jeśli kierowca np. przejechał z dużą prędkością na czerwonym świetle, wyprzedzał na przejściu dla pieszych, prowadził pojazd pomimo braku posiadanych uprawnień – rażące naruszenie reguł bezpieczeństwa. Wtedy sprawca może być sądzony za tzw.” zabójstwo drogowe” z zamiarem ewentualnym z art. 148 § 1 k.k. 

Wypadek drogowy po spożyciu alkoholu

Kara dla sprawcy wypadku drogowego będzie wyższa, jeśli był on pod wpływem alkoholu. Artykuł 178 Kodeksu karnego wskazuje, że minimalny wymiar kary więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wynosi wtedy 2 lata. Natomiast maksymalny wymiar kary jest zwiększony do 12 lat. Karą za nieumyślne spowodowanie śmierci w stanie nietrzeźwości może być także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Podobne sankcje czekają na osobę, która jest sprawcą wypadku komunikacyjnego pod wpływem narkotyków lub innych substancji odurzających.

przeczytaj także :

Nieumyślne spowodowanie wypadku komunikacyjnego – ucieczka z miejsca 

Jaki wpływ na karę ma fakt, że sprawca uciekł z miejsca wypadku drogowego? Wtedy policja uzna, że sprawca był pod wpływem alkoholu. Sprawcę czeka rozprawa, a sąd zastosuje wobec niego kary jak za wypadek w stanie nietrzeźwości, czyli:

  • podwyższenie kary o połowę,
  • w razie ofiar śmiertelnych maksymalnie 12 lat więzienia,
  • dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Jakie odszkodowanie płaci sprawca wypadku drogowego?

Sprawca nieumyślnie spowodowanego wypadku płaci ofierze odszkodowanie ze swojego OC. Pokrywa ono takie straty jak naprawa uszkodzonego samochodu.

Trzeba pamiętać, że ofiary wypadku mogą domagać się na drodze cywilnej nie tylko odszkodowania, ale również zadośćuczynienia za szkody osobiste. Zadośćuczynienie to pieniężna rekompensata za doznaną krzywdę i za cierpienie fizyczne oraz psychiczne. Może pokryć takie szkody jak koszty leczenia, rehabilitacji czy pogorszenie się jakości życia. Za wypłatę zadośćuczynienia odpowiada sprawca krzywdy bądź ubezpieczyciel.

W postępowaniu karnym można natomiast domagać się orzeczenia nawiązki. Jest to świadczenie, które musi pokryć sam sprawca zdarzenia (nie Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Jeżeli sprawca wypadku był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, Sąd nawiązkę orzeka, a w razie jego śmierci na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu.  Jeśli ustalenie takiej osoby nie jest możliwe, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 10 000 złotych.

Grozi Ci kara za wypadek samochodowy? – skorzystaj z pomocy prawnika

Jesteś sprawcą wypadku i przed Tobą rozprawa sądowa? Jak każdy masz prawo do obrony. Skorzystaj z pomocy prawnika, który będzie reprezentował Cię w sądzie i pomoże Ci uzyskać łagodniejszy wyrok. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. 

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 39

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.