Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne prawo karne 9 Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?

utworzone przez | sie 30, 2021 | Porady prawne prawo karne

Przydarzyła Ci się jazda pod wpływem alkoholu i teraz nie masz prawa jazdy? J jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu? Tak. Nawet tak niebezpieczne zachowanie na drodze nie przekreśla szans na ponowne prowadzenie auta. Wszystko zależy jednak od sytuacji. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak wygląda odzyskiwanie prawa jazdy po alkoholu.

 • wniosek o zwrot prawa jazdy należy złożyć do sądu w terminie 7 dni od zatrzymania;
 • przy wykroczeniu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
 • w przypadku przestępstwa zakaz prowadzania pojazdów na minimum 3 lata;
 • wniosek do sądu o wcześniejsze odzyskanie uprawnień można złożyć dopiero po upływie połowy wyroku;
 • zatrzymanie prawa jazdy za alkohol — pomoc adwokata

Utrata prawa jazdy — alkohol

Jazda po alkoholu jest w Polsce zabroniona. Kierowcy z procentami we krwi w pierwszej kolejności grozi zatrzymanie prawa jazdy. Jeśli w czasie kontroli drogowej alkomat wskaże obecność alkoholu w organizmie kierowcy, funkcjonariusze mogą zatrzymać dokument uprawniający do kierowania pojazdem.

Kierowca ma prawo ubiegać się jednak o jego zwrot. Wniosek do Sądu o zwrot prawa jazdy trzeba wnieść do 7 dni po zatrzymaniu. Sąd rozstrzyga, czy zwrócić dokument na czas trwania procesu.

Zatrzymane prawo jazdy za alkohol to więc coś innego niż odebranie dokumentu. Odebranie prawa jazdy oznacza, że osoba prawomocnie traci uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Czas zakazu prowadzenia auta jest różny. Na jak długo stracisz prawo jazdy? To zależy przede wszystkim od tego, jak sąd oceni jazdę autem po alkoholu.

Sąd może uznać, że jest to:

 • Wykroczenie, czyli stan „po spożyciu alkoholu” — stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,02 ‰ do 0,05 ‰ lub 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza.
 • Przestępstwo, czyli stan „nietrzeźwości” — stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,05 ‰ lub powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza.

Podobny podział występuje także w przypadku innych substancjach odurzających. W przypadku narkotyków nie ma jednak ustalonych sztywnych stężeń granicznych. Opinię w tym zakresie sporządza biegły sądowy.

Prawo jazdy zabrane za alkohol — ile trwa kara

Zastanawiasz się, na jak długo sąd zabiera prawo jazdy po alkoholu? Jeśli zakwalifikuje taką jazdę jako wykroczenie, kierowca musi liczyć się z następującymi karami:

 • 10 punktów karnych,
 • areszt od 5 do 30 dni,
 • grzywna od 50 do 5000 zł,
 • obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat.

A co w sytuacji, gdy doszło do przestępstwa? Wtedy sąd wymierza karę:

 • grzywny wymierzonej w stawkach dziennych (od 10 do 540 zł – stawka pojedyncza to minimum 10 zł, a maksymalna to 2000 zł),
 • ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat,
 • pozbawienia wolności do lat 2,
 • obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata,
 • obligatoryjną sankcji na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

Większe kary grożą w przypadku recydywy.

Jeśli kierowca po raz kolejny łamie zakaz jazdy po alkoholu, może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Zapłaci też minimum 10 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Najcięższe kary wymierzane są oczywiście kierowcy, który pod wpływem alkoholu spowodował wypadek. Grozi mu wtedy kara nawet 12 lat więzienia. Jeśli w wypadku ktoś został ranny lub zginął, kierowca może stracić prawo jazdy nawet na całe życie. Świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej wynosi wtedy między 10 000 a 60 000 złotych.

Warto też pamiętać, że wiele firm ubezpieczeniowych domaga się od pijanego sprawcy wypadku zwrotu wypłaconego ofierze odszkodowania.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol — co robić

Jak widzisz, sprawa jest bardzo poważna. Jeśli decydujesz się prowadzić po alkoholu, grozi Ci nawet utrata wolności. Co więc zrobić, gdy policja podczas kontroli wykryje u Ciebie alkohol we krwi i zatrzyma prawo jazdy? Najlepiej od razu skontaktuj się z adwokatem.

Zabrane prawo jazdy za alkohol — co dalej

A gdy już zapadł prawomocny wyrok i tracisz prawo jazdy za alkohol? Bardzo ważne, aby zastosować się do orzeczenia sądu. Za jazdę autem mimo utraty uprawnień grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli nie masz środków na zapłaty grzywny i innych kosztów sądowych złóż wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty.

Zabrane prawo jazdy za alkohol — jak odzyskać

To, jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu, zależy od rodzaju nałożonej kary. Najłatwiej jest po prostu poczekać do końca wyroku. Co jednak zrobić, gdy tracisz prawo jazdy na długie lata? Czy można odzyskać prawo jazdy szybciej?

Możesz złożyć wniosek do sądu o wcześniejsze odzyskanie uprawnień. Pamiętaj jednak, że możesz skorzystać z tej opcji dopiero po upływie połowy wyroku.

Wniosek w tej sprawie należy właściwie umotywować. Jednak, jeśli Sąd przychyli się do takiej prośby i tak nie wolno prowadzić standardowego auta.

Od 2015 roku sąd może zezwolić na kierowanie pojazdem z tzw. blokadą alkoholową. To urządzenie nie pozwoli pijanemu kierowcy na włączenie silnika samochodu.

A jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu, gdy sąd orzekł dożywotnie odebranie uprawnień? Czy taki wyrok już definitywnie kończy sprawę? Nie, ale wniosek o blokadę alkoholową można złożyć dopiero po upływie 10 lat.

może cię zainteresować także:

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu — badania

Zastanawiasz się, czy aby odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol, musisz ponownie zdać egzamin na prawo jady? Nie zawsze jest to konieczne. Kierowca, który stracił uprawnienia do prowadzenia auta na krócej niż rok, nie musi znów podchodzić do egzaminu na prawo jazdy. Potrzebuje jednak aktualnych badań.

Wymagane są standardowe badanie lekarskie, jakie musi przejść każdy przyszły kierowca. Inaczej wyglądają testy psychologiczne. Osoba z przeszłością alkoholową jest sprawdzana właśnie pod tym kątem. Psychotesty mają stwierdzić, czy jest prawdopodobne, że kierowca ponownie sięgnie po alkohol i siądzie za kółkiem.

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu — egzamin

Jeżeli kierowca stracił prawo jazdy na dłużej niż rok, to musi ponowienie zdać egzamin. Należy więc ponownie podejść do obu części egzaminu – teoretycznej i praktycznej. Wcześniej trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji w swoim urzędzie. Tam otrzymasz skierowanie na egzamin.

Osoby, które kierowały pojazdem po zażyciu alkoholu, zawsze muszą też odbyć kurs reedukacyjny. Trwa on 16 godzin i zajmuje zazwyczaj 2 dni. Jego koszt to 400 zł i kierowca opłaca go samodzielnie. Aby odbyć taki kurs, zgłoś się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Odzyskanie prawa jazdy po wyroku jest możliwe

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu jest realne, ale wymaga cierpliwości i ostrożności. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie orzeczenia sądu i znajomość prawa. W całym tym procesie niezastąpiona będzie profesjonalne wsparcie prawne. Adwokat lub Radca Prawny z Wrocławia zbada Twoją sprawę. Zweryfikuje potrzebne dokumenty i będzie przy Tobie w trakcie rozpraw sądowych.

Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu prawa jazdy po alkoholu? Zgłoś się do nas i skróć wyrok za jazdę pod wpływem alkoholu.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 139

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.