Alimenty to świadczenie na rzecz osób, które nie mogą utrzymać się samodzielnie. Do takich osób bez wątpienia zalicza się małoletnie dzieci. Będą to też osoby dorosłe znajdujące się w niedostatku. Świadczenie to cechuje obligatoryjność i regularność. Obowiązek alimentacyjny może wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa oraz małżeństwa.
- Alimenty są obowiązkowe na rzecz dzieci do momentu, aż będą one w stanie samodzielnie się utrzymać. W przypadku pełnoletnich dzieci obowiązek może być uchylony, jeśli ich samodzielność nie obciąża nadmiernie rodzica.
- Alimenty ustalane są na podstawie usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych osoby zobowiązanej.
- Świadczenia alimentacyjne uwzględniają koszty związane z rozwojem fizycznym, psychicznym, edukacyjnym i społecznym dziecka.
- Wysokość aliemntów ustalana jest między innymi na podstawie wykazu wydatków, takich jak żywność, mieszkanie, edukacja, zajęcia dodatkowe, medyczne i inne uzasadnione potrzeby.
- Sąd ocenia zasadność wydatków indywidualnie dla każdego dziecka, uwzględniając realne potrzeby i standard życia.
- Sąd analizuje równiez możliwości finansowe osoby płacącej alimenty, uwzględniając ich realne dochody i stan majątkowy.
Co znajdziesz w artykule?
Podstawa prawna do żądania alimentów
Obowiązek alimentacyjny regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis art. 133 § 1 k.r.io. stanowi, że do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka są zobowiązani rodzice. Obowiązek regulowania alimentów na dziecko, trwa dopóty, dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.
Co istotne, osiągnięcie przez dziecko osiemnastego roku życia, nie zwalnia od razu z obowiązku płacenia alimentów. Rodzic płacący alimenty na dziecko, będzie musiał to czynić nadal, jeżeli dziecko będzie kontynuowało naukę (szkołę, studia). W efekcie czego, pomimo osiągnięcia pełnoletności nie będzie jeszcze aktywny zawodowo.
Alimenty na dziecko niepełnosprawne mogą z kolei, być płacone przez rodzica do końca życia. O takiej konieczności będzie decydował stopień niepełnosprawności dziecka oraz stan jego zdrowia. Należy także pamiętać, że dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może mieć trudności ze znalezieniem pracy. Takie stanowisko pracy często musi spełniać określone warunki, o których mowa w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej. W konsekwencji taka osoba, która teoretycznie mogłaby pracować, nie będzie nadal w stanie utrzymać się samodzielnie.
Przepisy kodeksu rodzinnego przewidują sytuację, kiedy rodzic może uchylić się od alimentów względem dziecka pełnoletniego. Zgodnie z art. 133 § 3 k.r.o. jest to możliwe w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli to połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem. Po drugie, jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu samodzielnego utrzymania się.
Poza dziećmi, do świadczeń alimentacyjnych uprawniony jest tylko, ten, kto znajduje się w niedostatku. Stanowi o tym art. 133 § 2 k.r.o. Niedostatek mam ma miejsce gdy, osoba dorosła nie może zaspokoić własnymi siłami swoich podstawowych potrzeb. Na przykład nie stać jej na zapłatę czynszu za mieszkanie, nie ma środków na jedzenie.
Jak ustalić wysokość alimentów na dziecko?
Musisz wiedzieć, że w naszym porządku prawnym nie ma żadnego kalkulatora alimentów, którym można się posłużyć. Nie ma również określonej minimalnej ani maksymalnej wysokości alimentów. Nie istnieje również jakaś średnia wysokość alimentów na dzieci.
Słusznie zatem rodzi się pytanie, od czego zależy wysokość kwoty alimentów? Odpowiedzi należy szukać w art.135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zasadniczo alimenty są ustalane na podstawie:
- Potrzeb dziecka – które muszą być usprawiedliwione. Zasadniczo obejmują one zatem codzienne wydatki na jedzenie, ubrania, opiekę zdrowotną, edukację, zajęcia dodatkowe. Inne potrzeby dziecka to także wydatki na wakacje i ferie.
- Możliwości zarobkowych rodzica – to termin, który odnosi się do tego, jaką kwotę rodzic może teoretycznie zarobić. Oceny dokonuje się na podstawie jego kwalifikacje, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, stan zdrowia. Istotna jest także sytuacja na rynku pracy.
Przy ustalaniu wysokości alimentów, Sąd bierze pod uwagę również to, jak wyglądają kontakty z dzieckiem. Jeżeli rodzic ma szerokie kontakty lub została ustalona opieka naprzemienna, to alimenty na dziecko będą niższe. Jest to zrozumiałe i w pełni uzasadnione.
Jak widzisz, wysokość alimentów zależy od różnorodnych czynników. Z tego też względu, ustalenie kwoty alimentów nie do końca jest prostym zadaniem. W rzeczywistości proces ten wymaga precyzyjnego podejścia i uwzględnienia wielu aspektów prawnych. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy Adwokata od spraw alimentacyjnych.
Może Cię zainteresować także:
Co Sąd bierze pod uwagę w sprawie o alimenty ?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznaczają usprawiedliwione potrzeby dziecka. To wszelkie wydatki, mające na celu zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka. Pojęcie rozwoju obejmuje rozwój fizyczny, psychiczny, emocjonalny, społeczny.
Nie ma definicji usprawiedliwionych potrzeb dziecka. W praktyce więc Sąd ocenia indywidualnie aktualną sytuację dziecka. Jego wiek, stan zdrowia, stopę życiową, realne możliwości zaspokajania wszystkich potrzeb. Sąd bierze pod uwagę warunki materialne, jak i niematerialne.
Warto zatem przygotować sobie coś w rodzaju kosztorysu utrzymania dziecka. Ważne, aby zestawienie kosztów i wydatków było indywidualne dla każdego z dzieci. Taki kosztorys pomoże policzyć faktyczne wydatki na dziecko. Jak również sprawdzić, czy wszystkie ponoszone koszty są uzasadnione.
Z pewnością do podstawowych kosztów utrzymania dziecka należą:
- wyżywienie,
- opłaty za mieszkanie (czynsz)
- opłaty za media (prąd, gaz, śmieci, woda)
- telefon i internet
- odzież, obuwie,
- środki czystości,
- wizyty u lekarza, lekarstwa,
- dojazdy do placówki edukacyjnej
- materiały szkolne i edukacyjne
- zajęcia dodatkowe i hobby
- kieszonkowe
- wakacje i ferie
Trzeba wiedzieć, że Sąd będzie brał jedynie uzasadnione wydatki. To oznacza, że Sąd poddaje ocenie słuszność ponoszonych kosztów. Zdarzają się zatem sytuacje, w których są, uznaje, że koszty utrzymania dziecka są zawyżone. Dla przykładu Sąd może uznać, że rodzić wydaje zbyt dużo na ubrania dla dziecka. Czy też kupuje środki czystości i kosmetyki w drogich, firmowych drogeriach.
Przy ustalaniu wysokości alimentów, Sąd interesuje się również tym, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo. Jeżeli dziecko ma szczególne potrzeby, z pewnością będą one uwzględnione.
Druga składowa to możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Tutaj również nie ma kodeksowej definicji. Jak już była o tym mowa powyżej. Sąd nie bierze pod uwagę jedynie wysokość pobieranego wynagrodzenia. Sąd ocenia bowiem, nie tylko to ile osoba zarabia, ale czy zarobkuje zgodnie ze swoimi możliwościami.
Co to oznacza w praktyce ? Sąd w konkretnej sprawie może uznać, że rodzić mógłby znaleźć lepiej płatne zajęcie. Bądź też pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Co więcej, oceniając możliwości majątkowe, Sąd ustala między innymi:
- jaki majątek posiada zobowiązany
- na jakiej żyje stopie życiowej
- wysokość ponoszonych kosztów utrzymania
- wiek
- stan zdrowia
- wykształcenie
- wykonywany zawód
- ilość dzieci na utrzymaniu i innych członków rodziny.
Alimenty a kontakty z dzieckiem
Bez wątpienia alimentacja nie ogranicza się jedynie do pieniądza. Obowiązek alimentacyjny to także osobiste starania i trud włożony w wychowywanie dzieci. Częstotliwość kontaktów rodzica z dzieckiem i zaangażowanie w jego sprawy wpływają na wysokość alimentów. Jeżeli dziecko mieszka naprzemienne u obojga rodziców, to każe z nich, ponosi podobne koszty jego utrzymania. Rodzice w podobnym zakresie uczestniczą także w codziennych obowiązkach wychowawczych.
Natomiast rodzic, który nie ma kontaktu z dzieckiem lub ogranicza się do minimalnych spotkań, może być zobowiązany do płacenia wyższych alimentów. Nie bierze on bowiem aktywnego udziału w codziennym życiu dziecka. Trud wychowania dziecka i starania o prawidłowy rozwój obciążają wówczas tylko jednego rodzica. Taka okoliczność będzie miała wpływ na wysokość alimentów. Alimenty zapewne zostaną odpowiednio podwyższone.
Przy ustalaniu wysokości alimentów Sąd weźmie zatem pod uwagę:
- regularny kontakt z dzieckiem,
- zaangażowanie w wychowanie,
- uczestniczenie w życiu dziecka,
- koszty ponoszone, kiedy dziecko jest u drugiego rodzica.
Równa stopa życiowa a alimenty na dziecko: jak to pojęcie wpływa na ustalanie wysokości alimentów?
W kontekście alimentów na dziecko, pojęcie równej stopy życiowej (ang. standard of living) jest bardzo istotne. Dotyczy zapewnienia dziecku warunków życia porównywalnych do tych, które miało ono w czasie wspólnego życia z rodzicami. Czy też takiego poziomu i standardu życia, który obecnie wiedzie rodzic zobowiązany do alimentacji. Dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. Niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też tylko z jednym z nich.
Zabezpieczenie alimentów – co powinieneś wiedzieć?
Czy świadczenie 800 plus wpływa na wysokość alimentów?
Zgodnie z wolą ustawodawcy, świadczenie wychowawcze nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny. Na wysokość świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:
- świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego,
- świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej,
- świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci;
- świadczenia rodzinne, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
- rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Zgodnie z przyjętym orzecznictwem świadczenie wychowawcze nie może być traktowane jako dochód rodzica. Jednakże stanowi po jego stronie rzeczywiste przysporzenie. Zwiększa bowiem comiesięczny budżet. Świadczenia wychowawcze mają stanowić źródło pozwalające na pokrycie dodatkowych wydatków na dzieci. Mają za zadanie podniesienie poziomu życia dzieci. Winny być spożytkowane w całości na potrzeby dzieci. I tak m.in. wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 13.01.2017r., sygn. akt XIII Ca 476/16.
Jeżeli zatem kwota świadczenia 800 plus ma na celu pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka i zaspokojenie jego potrzeb, to Sąd uwzględnia to w poczynionych ustaleniach faktycznych. Sąd może to przełożyć na wysokość alimentów. Uzna bowiem, że jakiś wydatek i potrzeba dziecka została zaspokojona np. zajęcia z j. angielskiego.
Jak widzisz zatem kwestia płacenia alimentów i ich wysokość nie jest. Nasi Adwokaci z Wrocławia skutecznie pomagają reprezentować interesy dziecka.
Jakie dowody należy przedstawić w sprawie o alimenty?
Jak w każdej sprawie sądowej, również w postępowaniu alimentacyjnym należy przedstawić dowody. Przy spornych stanowiskach zarówno powód, jak i pozwany powinien udowodnić swoje twierdzenia.
Jeżeli jesteś osobą, która będzie składała pozew o zasadzenie alimentów na dziecko, to warto przygotować się dobrze dowodowo. Wskazane jest, aby zbierać przez pewien czas faktury i paragony na wydatki poczynione na dziecko. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to przydatne, ale w umiarkowanym zakresie. Dlatego nie ma potrzeby zbierania dowodów zakupu przez zbyt długi czas. Nie ma potrzeby zbierania paragonów za żywność, czy innych, z których jasno nie wynika, że dotyczą dziecka. Trzeba też pamiętać, że Sąd posiada też własne doświadczenia i pewne fakty są mu znane z urzędu.
Niewątpliwie pożądanymi dowodami w sprawie alimentacyjnej będą:
- rachunki za mieszkanie
- rachunki za prąd, gaz, media
- faktury za telefon i internet
- potwierdzenie ponoszenia innych opłat,
- umowy o pracę, zlecania czy dzieło
- pit na dany rok rozliczeniowy
- zaświadczenie o zarobkach
- zaświadczenia lekarskie,
- zeznania świadków.
Jeżeli w sprawie odbyła się jakaś korespondencja pomiędzy stronami, to również ma znaczenie dla sprawy. Oceny jej przydatności z pewnością dokona Prawnik rodzinny, mający doświadczenie w sprawach alimentacyjnych.
Gdzie należy skierować sprawę o alimenty?
W sprawach alimentacyjnych mamy do czynienia z tzw. właściwością przemienną Sądu. Pozew o zasądzenie alimentów możesz skierować do Sądu Rejonowego według miejsca zamieszkania dziecka. Wydział Rodzinny i Opiekuńczy. Właściwy będzie także Sąd według miejsca zamieszkania strony pozwanej. Wybór sądu należy do powoda.
Z kolei pozew o obniżenie alimentów ma właściwość wyłączną Sądu. Należy go skierować tylko do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Tak samo, jak pozew o wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego. W praktyce będzie to zatem Sąd według miejsca zamieszkania dziecka.
Długość prowadzonego postępowania zależy w dużej mierze od tego, ile spraw prowadzi dany sędzia. A także od tego, jak dalece zwaśnione są strony. Często sprawa o alimenty kończy się po pierwszym posiedzeniu, na skutek zawarcia ugody. Dużą rolę w polubownym zakończeniu sporu mogą odegrać pełnomocnicy stron. Doświadczony Adwokat od alimentów będzie umiał skutecznie przeprowadzić bowiem negocjacje pozasądowe.
Ile kosztuje prowadzenie sprawy alimentacyjnej?
Jeżeli wytaczasz powództwo o zasądzenie alimentów w imieniu dziecka, to nie ponosisz żadnych opłat sądowych. Według ustawy jesteś zwolniony od ponoszenia kosztów sądowych w całości. Jeżeli jesteś stroną pozwaną o obniżenie alimentów, również korzystasz ze zwolnienia.
Jeżeli występujesz z pozwem o uchylenie alimentów, to konieczne będzie poniesienie opłaty. Najpierw trzeba ustalić wartość przedmiotu sporu: 12 x kwota alimentów ( np. 12 x 1000 zł = 12 000 zł).
Następnie sprawdza się przedział zgodnie z obowiązującą ustawą:
- do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
- ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;
- ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;
- ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
- ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
- ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
- ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych,
Przy wartości ponad 20 000 złotych pobiera się opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości. Nie więcej jednak niż 200 000 złotych.
Ile kosztuje Adwokat lub Radca Prawny w sprawie alimentacyjnej?
Adwokat lub Radca Prawny może reprezentować Cię w sprawie alimentacyjnej. Kwota wynagrodzenia dla pełnomocnika ustalana jest zawsze indywidualnie z Klientem. Koszt usługi prawnej zależy od kilku czynników. Niewątpliwie na wysokość wynagrodzenia wpływa złożoność i stopień skomplikowania sprawy. Dodatkowo należy brać pod uwagę lokalizację oraz stawki rynkowe. Duże znaczenie przy ustalaniu wynagrodzenia ma też doświadczenie i renoma Adwokat i Radcy Prawnego. Średnio, w przypadku prostej sprawy alimentacyjnej, koszt usług prawników rodzinnych waha się od około 3 500 zł do 5 000 zł
Koszt pełnomocnika powinna zwrócić strona wygrywająca proces sądowy. Chyba że przeciwnik jest zwolniony od kosztów lub doszło do zawarcia ugody.
Dlaczego pomoc Adwokata od alimentów może być niezbędna?
Dobry Adwokat od spraw alimentacyjnych może okazać się wielką pomocą. Pomoże zebrać odpowiednie dowody, przygotować wnioski, złożyć pozew o alimenty i odpowiedzi na pisma procesowe. Będzie reprezentować Klienta w sądzie. W procesach alimentacyjnych często konieczne jest przeprowadzenie trudnych negocjacji. Często negocjacje te mogą odbywać się poza salą sądową. Dobry adwokat jest w stanie pomóc w osiągnięciu ugody. Adwokat posiada wiedzę na temat przepisów prawa rodzinnego i alimentacyjnego. Nasz Adwokat z Wrocławia doskonale zna procedurę sądową i wie, jak prawidłowo przedstawić sprawę przed Sądem.