Odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.

Zdarza, że po zakupie używanego samochodu, następuje duże rozczarowanie. Na światło dzienne wychodzą różne wady zakupionego auta. A ty podpisałeś w umowie oświadczenie, że stan techniczny samochodu jest Ci znany. Sprzedawcę obowiązuje jednak nadal rękojmia za wady. Dzięki czemu masz możliwość odstąpienia od umowy kupna samochodu.

Co to jest rękojmia za wady fizyczne i prawne?

Rękojmia za wady fizyczne i prawne to odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego. Rękojmia powstaje z mocy prawa. Dla jej powstania nie trzeba żadnej dodatkowej umowy. Inaczej niż przy gwarancji.

Co to jest wada prawna samochodu?

Bez wątpienia jako właściciel masz prawo do korzystania z samochodu w pełnym zakresie. Jeżeli jest to niemożliwe prawdopodobnie masz do czynienia z wadą prawną pojazdu.

6 przykładów wady prawnej samochodu:

 • Zakup samochodu tylko od jednego ze współwłaścicieli
 • Osoby, która sprzedała auto nie miała do tego prawa
 • Zakup samochodu zajętego przez komornika
 • Ustanowienie zastawu na samochodzie
 • Zakup kradzionego samochodu
 • Zabezpieczenie samochodu w postępowaniu karnym jako dowód

Co to są wady fizyczne ?

Wady fizyczne w kodeksowym ujęciu mają miejsce, jeżeli rzecz:

 • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia,
 • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego
 • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia,
 • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Niewątpliwie wady fizyczne samochodu należy oceniać przez pryzmat jego wieku, przebiegu, rodzaju i przeznaczenia. Stary używany samochód będzie miał duży stopień zużycia technicznego. Trudno się również spodziewać po takim samochodzie, iż będzie bezwypadkowy.

W praktyce zazwyczaj z wadami fizycznymi mamy do czynienia jeżeli:

 • nieprawdziwe okazały się deklaracje sprzedawcy co do stanu pojazdu, historii, zużycia, sposobu eksploatacji
 • auto powypadkowe zostało naprawione niezgodnie ze sztuką,
 • samochód był popowodziowy bądź uległ innemu wypadkowi,
 • awaria silnika,
 • awaria skrzyni biegów,
 • brak części niezbędnego wyposażenia lub podzespołów,
 • brak części dokumentacji.

Jeżeli zostałeś poinformowany o wadach to sprzedawca będzie zwolniony od odpowiedzialności.

Kiedy możesz odstąpić od umowy kupna samochodu

Abyś mógł od razu od umowy odstąpić, ujawniona wada musi być istotna. W innym wypadku można żądać naprawy auta czy obniżenia ceny.

Niestety w kodeksie cywilnym nie ma definicji legalnej wady istotnej. Należy odnieść się do orzecznictwa sądowego i doktryny. Wada istotna jest zatem wtedy kiedy korzystanie z rzeczy jest niemożliwe. A także, gdy korzystanie z rzeczy w sposób zgodny z jej przeznaczeniem jest utrudnione. Często ocena wady będzie wymagała wiedzy specjalistycznej, np. biegłego

Warto zwrócić uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego. Wyrok z dnia 29 czerwca 2004 r. sygn. akt II CK 388/03

„Przy ocenie cechy istotności wady w rozumieniu art. 560 § 1 KC eksponować należałoby przede wszystkim odpowiednie oczekiwania nabywcy rzeczy (samochodu) związane z jej (jego) funkcjonowaniem, a nie tylko zobiektywizowany stan techniczny rzeczy (samochodu) w postaci jej (jego) niezdatności do zwykłego użytku (w ogóle lub w określonym zakresie) lub bez wartości w znaczeniu funkcjonalnym. Innymi słowy, nabywca samochodu może oczekiwać nie tylko ogólnej sprawności technicznej samochodu, ale także sprawnego normalnego i niezakłóconego funkcjonowania wszystkich jego zespołów i elementów, pozwalających na właściwą i normalną eksploatację samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem i parametrami techniczno-eksploatacyjnymi”.

Jak odstąpić od umowy sprzedaży samochodu?

Możesz od umowy odstąpić składając stosownego oświadczenia woli. Treść takiego oświadczenia nie wymaga formy szczególnej. Jeżeli umowa była zawarta w formie pisemnej, to oświadczenie powinno być stwierdzone pismem. Z treści powinno jednoznacznie wynikać, że chcesz od umowy odstąpić. Oczywiście żądasz również zwrotu pieniędzy. Warto abyś wskazał w oświadczeniu konkretną wadę i fakt, że jest ona istotna.

Ile jest dni na odstąpienie od umowy kupna samochodu?

Co do zasady, odpowiedzialność sprzedawcy wynosi 2 lata. Termin liczy się od daty wydania rzeczy. Po upływie tego terminu odpowiedzialność sprzedawcy wygasa. Termin ten może zostać skrócony do roku w przypadku samochodu używanego. Taki zapis powinien znaleźć się jednak w umowie.

Terminy reklamacyjne bywają inne dla przedsiębiorców oraz dla konsumentów. O tym jednak w osobnym artykule.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 19

Potrzebujesz porady prawnej?

Wyślij zapytanie za pomocą formularza

13 + 2 =

24 komentarze

 1. Proszę o pomoc

  Witam
  Zakupiłem tego roku dokladnie 6 lutego auto marki Renault Captur 2018r. Przebieg tego auta wynosil 18tys. Sprzedający poinformował mnie że auto było uderzone w tył. Nie miałem żadnych wątpliwości co do tego auta i go nabyłem. Po dwóch miesiącach użytkowania tego auta okazało się że tak na prawdę auto było uderzone w przod i pokazane zostały mi mankamenty. Jestem załamany. Za auto zapłaciłem 46tys, sprzedający wystawił mi fakturę. Kiedy zadzwoniłem do pana z żalem to odpowiedział mi że, cyt: ,,widziały cały co brały”. W przyszłym tygodniu jestem umówiony z biegłym na dokładne oględziny auta. Proszę mi doradzić co dalej powinienem zrobić. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Adwokat Ewa Anczewska

   Dzień dobry. Wszystko zależy od tego, co powie biegły. Z Pana opisu wynika jednak, że wady pojazdu są istotne i były przez sprzedającego ukryte. Będzie Pan mógł żądać obniżenia ceny, albo odstąpić od umowy. Wszelkie roszczenia należy składać na piśmie. W tego typu sprawach często spór kończy się jednak na drodze sądowej.

   Odpowiedz
   • Shark89

    Witam mam problem. Pod koniec lipca sprzedałam auto, kupujący podczas oglądania stwierdził, że nie podoba mu się praca skrzyni biegów. Po 10 dniach dostalam telefon ze chcą odstąpić od umowy bo biegi sie nie wrzucają. Dodam ze zawsze naprawiałam co tylko mechanicy mi wskazali. Ze skrzynia nie miałam problemów, biegi wchodziły normalnie. Auto jest z 2000 r i poinformowałam o wzzelkich usterkach które są mi znane. Co w takiej sytuacji? Czy muszę rozwiązać umowę? Czy w takim razie moge zadac by kupujący dostarvzyl mi samochod na lawecie w miejsce w którym podpisalismy umowę?

    Odpowiedz
 2. Krzysztof

  Witam kupiłem samochód w ogłoszeniu auto było z roku 2011 na umowie też mam napisane że data produkcji samochodu była 2011. Natomiast po rejestracji okazało się że data produkcji jest z 2010. Przez to jestem stratny. Czy w takiej sytuacji mogę się domagać jakiejś rekompensaty? Lub domagać się zwrotu pieniędzy?

  Odpowiedz
  • Adwokat Ewa Anczewska

   Jeżeli jest Pan w stanie wyliczyć tą stratę to proszę wezwać do obniżenia ceny o tę kwotę o uzasadnić swoje żądanie.

   Odpowiedz
   • Paweł Miśkowiec

    Witam kilka dni temu kupiłem motocykl Suzuki Dr 125 z 1999 roku motocykl został sprowadzony z niemiec rok temu podczas zakupu spisana została umowa pomiędzy mną a sprzedającym niestety motocykl przez rok nie został zarejestrowany w Polsce i sprzedający nie przekazał mi umowy pomiędzy nim i ostatnim właścicielem teraz nie mogę zarejestrować motocykla w Polsce co teraz mam zrobić?

    Odpowiedz
  • Joanna

   Witam. Kilka dni temu kupiłam uzywane auto. Zostala wystawiona faktura VAT z firmy Pana, który auto sprzedał. Czy w takim przypadku umowa jest niepotrzebna? Kolejny fakt – OC jak informował Pan jest ważne rok (obowiązywało od 10.06.br, nie dopytywalam do kiedy zostało realnie opłacone). Jak się okazało po tel. do PZU, Pan czekał do dnia sprzedaży auta i oplacil tylko te kilka dni, w których był w jego posiadaniu. Resztę jak wyszło, muszę zapłacić ja, o czym nie byłam świadoma przed zakupem (sądzilam, że zostało opłacone w całości, lub chociażby w połowie). Kolejna sprawa – Pan nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Otrzymałam tylko jego umowę kupna z osobą, która w dowodzie jest jako właściciel. Czy powinnam dostać dodatkowo umowę kupna osoby z dowodu? Czy bez tego dokumentu jestem w stanie zarejestrować auto na siebie? I czy w ogóle mogę rościć od Pana, od którego zakupiłam auto zwrotu pieniędzy i oddać mu auto?

   Odpowiedz
 3. Karolina

  20 cxerwca 2020 wraz z mezem kupilismy auto z komisu z innego miasta (240km odleglosci)z zapewnieniami ze auto jest w 100%sprawne bez uszkodzen,21.06 wracajac do domu okazalo sie ze auto ma problem z predkoscia czyli z silnikiem na autostradzie czego nie bylo znac jezdzac po miescie i o czym nas nie poinformowano,kolejnego dnia zostalo wykryte szpachlowanie maski i tylnych drzwi a zapewniano nas ze auto jest bezwypadkowe i bez uszkodzen,ponadto w aucie jest instalacja lpg ktora tez jest uszkodzona bo przy tankowaniu nie zatrzymuje sie po przekroczeniu dopuszczalnej pojemnosci co pewnie grozi rozerwaniem zbiornika i zagrozeniem zycia,od 23.06 sprzedajacy jest poinformowany o calej sytuacji jednak zbywa nas,czy wg rekojmi mamy prawo jechac do tego komisu i rzadac zwrotu gotowki?czy jesli bedzie odmawial to policja cos pomoze?

  Odpowiedz
 4. Dorota

  Dzień dobry. W połowie maja kupiłam używany samochód od osoby prywatnej za 16 tys. Na koniec czerwca auto stanęło na drodze i już nie odpaliło. Mechanik wskazał, że po pierwsze instalacja w aucie jest poprzekładana w inne miejsca, dokonał napraw za 1000 zł, ale okazało się, że i tak silnik do wymiany, bo też ma jakieś przerobione wtyczki, jest zalany uszczelniaczem. Do tego do wymiany turbina, jakaś głowica, wentylator… koszt samego nowego silnika to już ok 7 tys (nie licząc robocizny). Czy w takim przypadku mogę odstąpić od umowy i żądąć zwrotów zakupu samochodu i już dokonanych napraw? Nadmieniam, że w umowie był dopisek „kupujący nabywa pojazd w takim stanie technicznym w jakim aktualnie się i on znajduje i nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń co do stanu techniczego auta do sprzedającego po zaupie”.
  Z góry dziekuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 5. Patrycja

  Dzień dobry
  Sprzedałam samochód rocznik 2009r. – 6 czerwca 2020 roku a 25 czerwca 2020 dostałam wiadomość od kupującego, że samochód stoi na warsztacie z popsutymi panewkami w silniku. Samochód był sprzedany na umowę kupna – sprzedaży. Eksploatowałam go przez 2 lata i regularnie jego stan kontrolował mechanik. Ostatnia kontrola przeprowadzona była w marcu tego roku i stan samochodu oceniony był jako bardzo dobry, wymianie poddano tylko oleje.
  Czy kupujący może żądać ode mnie wkładu w remont samochodu?

  Odpowiedz
 6. Kamil

  Witam, 19 czerwca br. Zakupiłem samochód używany, po tygodniu okazało się, ze sprzęgła już prawie nie ma, skrzynia biegów tez jest mocno zużyta i nadaje się do naprawy. Samochód kupiony w komisie.
  Na umowie jest: „sprzedajacy nie odpowiada za wady prawne, wady ukryte pojazdu oraz właściwości pojazdu wynikające z tego, ze był on używany… strony zgodnie wykluczyły jakakolwiek gwarancje czy tez rękojmie za wady na zakupiony pojazd.”
  Czy mogę zrobić coś w tej sytuacji? Koszty jakie muszę ponieść w naprawę tego samochodu to ok 5 tys zł.

  Odpowiedz
 7. Sławomir

  Witam.
  Nabyłem pojazd z 2005 roku z zamontowaną instalacją gazową. Samochód nie pracował dobrze na paliwie gazowym wg sprzedającego konieczny był serwis instalacji. Po oddaniu auta do mechanika okazało się, że nieprawidłowo działająca instalacja gazowa spowodowała wypalenie gniazd zaworowych i konieczny jest kapitalny remont silnika. W opinii mechanika koszt naprawy przekroczy 1/3 wartości pojazdu i wyniesie około 4 tysięcy złotych. Od nabycia pojazdu minęło 20 dni. Czy mam prawo zwrócić samochód i żądać zwrotu pieniędzy lub pokrycia kosztów usunięcie usterki? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 8. Łukasz

  Dzień dobry

  Zakupiłem auto 2 dni temu. Przy oględzinach sprzedawca (osoba prywatna) powiedziała ze auto było uderzone. Wszystko się zgadzała tak jak mówił sprzedawca. Silnik chodził poprawnie jechał bez problemu. W dniu wczorajszym dogłębnie oglądając auta zauważyłem ze w płynie chłodniczym jest olej. Może to oznaczać uszkodzoną uszczelkę głowicy. Możliwe jest też że płynu dostał sie do oleju i pracuje po całym silniki. Ogólnie silnik może byc do remontu. Czy w takim wypadku mogę odstąpić od umowy. Czy sprzedający może zaprzeczyć że on tego nie widział, on tak jeździł i było ok ? W jaki sposób odstąpić od umowy. Próbować się dogadać telefonicznie ?

  Odpowiedz
 9. Joanna

  Proszę o pomoc – zakup wadliwego auta..

  Dzień dobry,
  kupiłam używane auto z komisu, 30 czerwca została podpisana faktura sprzedaży auta, nie była podpisywana dodatkowo umowa sprzedaży, ponieważ sprzedawca zapewnił że dodatkowa umowa nie jest potrzebna przy zakupie auta z komisu, ja nie podejrzewając żadnego błędu ze strony sprzedawcy, podpisałam samą fakturę sprzedaży, na której widnieją przystawione pieczątki komisu sprzedającego. Auto musiałam zarejestrować, by było dopuszczone do ruchu, ponieważ nie posiadało wcześniej tablic rejestracyjnych. Auto było użytkowane w wiadomym celu jedynie przez 2 dni po zakupie, po czym zapaliła się kontrolka informująca o usterkach związanych z silnikiem, problem niezwłocznie zgłosiłam do sprzedawcy, który zapewnił pomoc że na swój koszt naprawi usterkę auta; dzisiaj zostałam poinformowana że usterka została naprawiona i kontrolka mówiąca o awarii już się nie pojawia i auto zostanie przez sprzedawcę do mnie dostarczone. W drodze do mojego miejsca zamieszkania, sprzedający, który jechał autem ponownie mnie poinformował że kontrolka usterek silnika ponownie się zaświeciła i że będą dalej szukać przyczyny. Moje pytanie brzmi, czy mam prawo na odstąpienie od umowy kupna jak się okazuje wadliwego pojazdu?
  Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź jakie mam podjąc dalej kroki i czy jeszcze przysługuje mi okres ochronny 14 dni od kupna auta.

  Odpowiedz
 10. Kafar

  Witam zakupiłem auto w warszawie wszystko było ok po wyjechaniu z warszawy po 20 km auto sie zepsuło najpierw sykoczyła kontrolka akumulatora puzniej temperatura oleju puzniej kontrola trakcji samochud stracił moc a wskaznik temperatury skoczył az na czerwoną kreske. Odrazu powiem że nie było żadnego wycieku w silniku czysty silnik czysty spud auta , brak dymu. zjechałem na bok wyłączyłem silnik no ale auto juz nie odpaliło odczekałem silnik był zimny ale niestety wskaznik nadal pokazuje sie na czerwonej kresce i nie schodzi. Czy moge odstąpić od umowy i żądać zwrotu kasy nic z autem nie zrobiłem normalnie jechałem 2 godziny mineły i uato wysiadło prosze o pomoc

  Odpowiedz
 11. Kasia123456

  Witam, kupiłam używany motocykle dniu 01.06.2020, posiadam umowę kupna sprzedaży oraz 1 umowę kupna z poprzednim właścicielem, brakuje mi wstecz jeszcze umów. Przez ten brak nie mogę go zarejestrować, co mogę zrobić? Jakby wyglądała sytuacja z odstąpieniem umowy z powodu braku pełnej dokumentacji pojazdu?

  Odpowiedz
 12. Maciek

  Witam,
  Mam pytanie co w sytuacji, gdy wysłałem motocykl do kupującego, który miał podpisać umowę i mi ją odesłać. Nie zrobił tego i teraz nie mam kogo wskazać w razie jakich kolwiek problemów. Co w takiej sytuacji ?

  Odpowiedz
 13. Agnieszka

  Witam, zakupiłam auto, w momencie próby przerejestrowania okazało się , że na samochodzie ciążą dwa zastawy nałożone przez urząd skarbowy , nałożone na jeszcze poprzedniego właściciela pojazdu( samochód nie był przerejestrowany ) . W związku z tym nie mogę go przerejestrować . Osoba od której kupiłam auto nie bierze za to odpowiedzialności i nie chce ze mną rozmawiać na ten temat . Okazało się również że auto ma cofnięty licznik o 100 tys km.
  Chce odstąpić od umowy , ale poprzedni właściciel nie chce zwrócić pieniędzy , bo twierdzi że to nie on cofał licznik.
  Co można dalej zrobić ?

  Odpowiedz
 14. Agnieszka

  Witam, mam problemy gdyż zakupiłam auto dostawcze z 1997r. Okazuje się że auto ma cofnięty licznik i to o 60 tys km. Czy to jest podstawa do odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży

  Odpowiedz
 15. Łukasz Kowalski

  Witam
  Zakupiłem 2 tygdnie temu quada gdzie w ogłoszeniu było napisane że quad ten posiada dokumenty do rejestracji jako ciągnik rolniczy. Niestety ale przy rejestracji okazało sie że brakuje dokumentu z odprawy celnej. Quad został sprawdzony w 2018 z USA do Wielkiej Brytanii i następnie sprzedany do Szwecji gdzie został zakupiony przez pana od którego ja kupiłem. Po drodze nikt go nie rejestrował. Na ta chwile nie wiem jak uzyskać duplikat odprawy celnej z UK ale firma która go sprowadziła nie chce zemną rozmawiać ponieważ nie ja kupiłem od nich. Przez to że nie mogę go zarejestrować przez brak dokumentów mogę odstąpić od umowy?

  Odpowiedz
 16. Jarosław

  Dzień Dobry
  W dniu 30 lipca kupiłem od osoby prywatnej samochód.
  Po tygodniu okazało się, że licznik w aucie jest cofnięty i to aż o około 250 tyś km.

  Czy taka sytuacja jest podstawą do odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży?

  Odpowiedz
 17. Poszkodowany

  Dzień dobry kupiłem auto i po spisaniu umowy i zapłaceniu jadąc już do domu zauważyłem że ciężko wchodzą biegi zadzwoniłem do sprzedającego i poinformowałem go o tym fakcie a on na to odpowiedział mi że zapomniał mnie o tym poinformować. W związku z tym mam pytanie czy mam wygraną sprawę

  Odpowiedz
 18. Mac

  Dzień dobry, bardzo dziękuje za upublicznienie wartościowego artykułu, jedna rzecz jakiej nie mogłem w nim znaleźć to informacje co do kwoty. Co jeśli po nie całym roku klient żąda odstąpienia od umowy, jak się ma to do kwoty, kupił za 30 tysięcy czy ma podstawy by zadać tyle samo? Jeśli nie to jak przedstawić rozsądna kwotę?

  Odpowiedz
 19. Ola

  Witam. 1 sierpnia kupiliśmy samochód osobowy od osoby prywatnej. Samochód był sprowadzony z zagranicy, kupno odbyło się w Polsce ale na umowie widnieją dane zagraniczne.
  W Modelu samochodu który kupiliśmy czesto występuje wada olejowa tzn. silnik pobiera olej. Przed zakupem pytaliśmy sprzedającego o numery silnika i o to czy w tym samochodzie ta wada występuje. Sprzedający zapewniał nas, że wszystko jest w porządku. W książce serwisowej pokazał nam adnotację że nawet silnik był wymieniany, aczkolwiek pod adnotacja nie było żadnej pieczątki ani podpisu.
  Od momentu zakupu już kilkukrotnie musieliśmy uzupelniac olej silnikowy, a w serwisie danej marki potwierdziło się przypuszczenie że samochód ten jest właśnie z tą wadą.
  Czy w takiej sytuacji możemy odstąpić od umowy kupna samochodu?
  W razie problemów ze sprzedającym, czy mamy jakieś szanse na wygranie sprawy?
  Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *