Poszukiwanie listem gończym podejrzanego ma miejsce wówczas, kiedy miejsce pobytu osoby podejrzanej nie jest znane, a konieczne jest przeprowadzenie czynności procesowych z jej udziałem. Zazwyczaj listem gończym jest poszukiwana osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa, której prokurator zamierza przedstawić zarzuty karne oraz dokonać przesłuchania w postępowaniu przygotowawczym.
Co zrobić kiedy jesteś poszukiwany listem gończym?
W wielu przypadkach osoba poszukiwana listem gończym nie wie, że prowadzone są przeciwko niej czynności procesowe przez prokuraturę. Zdarza się, że chodzi o jakieś zdarzenia i drobne przestępstwa, które miały miejsce wiele lat temu. Osoba poszukiwana listem gończym od wielu lat mieszka za granicą i dowiaduje się o tym przez przypadek.
Niezależnie od tego o popełnienie jakiego przestępstwa chodzi, poszukiwanie osoby podejrzanej listem gończym jest bardzo poważną sprawą.
Treść listu gończego
W liście gończym podaje się:
- dane osoby podejrzanej,
- pseudonim,
- imię ojca i matki,
- nazwisko panieńskie matki,
Informuje się także o miejscu urodzenia oraz o ostatnim miejscu zamieszkania podejrzanego. Wskazuje się rysopis podejrzanego: wzrost, budowę ciała, kolor włosów, kolor oczu, znaki szczególne.
W liście gończym zamieszcza się także informację podstawie poszukiwania, czyli rodzaju przestępstwa z artykułu karnego. Dodatkowe informacje mogą dotyczyć nagrody lub ostrzeżenia przed podejrzanym szczególnie niebezpiecznym
Jak adwokat może Ci pomóc, kiedy jesteś poszukiwany listem gończym?
Aby uniknąć negatywnych skutków wynikających z poszukiwania listem gończym, czyli w szczególności przymusowego zatrzymania i tymczasowego aresztowania należy niezwłocznie skontaktować się z adwokatem.
Obrońca w sprawie karnej ma możliwość podjęcia czynności w imieniu podejrzanego i bezpośredniego kontaktu z organami ścigania.
Prokurator może uchylić środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania oraz odwołać poszukiwania listem gończym.
Osoba podejrzana będzie wówczas miała możliwość swobodnego stawienia się na przesłuchanie w ustalonym przez prokuratora terminie.