Poszukiwanie podejrzanego listem gończym

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne prawo karne 9 Poszukiwanie podejrzanego listem gończym

utworzone przez | cze 10, 2019 | Porady prawne prawo karne

Poszukiwanie listem gończym podejrzanego ma miejsce wówczas, kiedy miejsce pobytu osoby podejrzanej nie jest znane, a konieczne jest przeprowadzenie czynności procesowych z jej udziałem. Zazwyczaj listem gończym jest poszukiwana osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa, której prokurator zamierza przedstawić zarzuty karne oraz dokonać przesłuchania w postępowaniu przygotowawczym.

Co zrobić kiedy jesteś poszukiwany listem gończym?

W wielu przypadkach osoba poszukiwana listem gończym nie wie, że prowadzone są przeciwko niej czynności procesowe przez prokuraturę. Zdarza się, że chodzi o jakieś zdarzenia i drobne przestępstwa, które miały miejsce wiele lat temu. Osoba poszukiwana listem gończym od wielu lat mieszka za granicą i dowiaduje się o tym przez przypadek.

Niezależnie od tego o popełnienie jakiego przestępstwa chodzi, poszukiwanie osoby podejrzanej listem gończym jest bardzo poważną sprawą.

Treść listu gończego

W liście gończym podaje się:

  • dane osoby podejrzanej,
  • pseudonim,
  • imię ojca i matki,
  • nazwisko panieńskie matki,

Informuje się także o miejscu urodzenia oraz o ostatnim miejscu zamieszkania podejrzanego.  Wskazuje się rysopis podejrzanego: wzrost, budowę ciała, kolor włosów, kolor oczu, znaki szczególne.

W liście gończym zamieszcza się także informację podstawie poszukiwania, czyli rodzaju przestępstwa z artykułu karnego. Dodatkowe informacje mogą dotyczyć nagrody lub ostrzeżenia przed podejrzanym szczególnie niebezpiecznym

Jak adwokat może Ci pomóc, kiedy jesteś poszukiwany listem gończym?

Aby uniknąć negatywnych skutków wynikających z poszukiwania listem gończym, czyli w szczególności przymusowego zatrzymania i tymczasowego aresztowania należy niezwłocznie skontaktować się z adwokatem.

Obrońca w sprawie karnej ma możliwość podjęcia czynności w imieniu podejrzanego i bezpośredniego kontaktu z organami ścigania.

Prokurator może uchylić środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania oraz odwołać poszukiwania listem gończym.

Osoba podejrzana będzie wówczas miała możliwość swobodnego stawienia się na przesłuchanie w ustalonym przez prokuratora terminie.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 37

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.