Odrzucenie spadku a zachowek. Jak zrzeczenie się spadku wpływa na zachowek?

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne spadek 9 Odrzucenie spadku a zachowek. Jak zrzeczenie się spadku wpływa na zachowek?

utworzone przez | lis 3, 2023 | Porady prawne spadek

Śmierć w rodzinie to sytuacja, w której musimy zmierzyć się nie tylko z trudnymi emocjami. Do rozstrzygnięcia pozostają także kwestie majątkowe. Kto dziedziczy spadek po zmarłym? Czy zmarły pozostawił testament? Czy przyjąć spadek, czy raczej go odrzucić? I czy odrzucenie spadku oznacza też rezygnację z zachowku? W tym artykule omówimy szerzej kwestię: zrzeczenie się spadku a zachowek. 

  • Spadkobierca może odrzucić należny mu spadek.
  • Żeby odrzucić spadek, trzeba złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed Notariuszem lub w Sądzie. 
  • Oświadczenie o odrzuceniu spadku powoduje utratę prawa do zachowku.
  • Prawa do spadku można się także zrzec poprzez zawarciu umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. 
  • Prawo do zachowku przechodzi na spadkobierców ustawowych osoby, która spadek odrzuciła. 
  • Zrzeczenie się należnego spadku a zachowek – skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawa Spadkowego.

Zrzeczenie się spadku – na czym polega

Spadek zazwyczaj oznacza, że majątek spadkobiercy się powiększa. Niekiedy jednak przyjęcie spadku oznacza tylko problemy. Jest tak, gdy spadkodawca pozostawia wraz z majątkiem liczne długi, które mogą przekroczyć wartość spadku. W takim przypadku lepszym wyjściem może okazać się odrzucenie spadku. 

Co dzieje się z odrzuconym spadkiem? Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca traktowany jest tak samo jak ktoś, kto nie dożył otwarcia spadku. Zgodnie z prawem spadek przechodzi na kolejnych zstępnych w linii. Osobą powołaną do spadku jest więc wtedy dziecko osoby, która spadek odrzuciła. Kolejny spadkobierca także ma prawo przyjąć spadek lub zdecydować o odrzuceniu spadku. 

Zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia

Zasadniczo jakakolwiek umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna. Można natomast zawrzeć z przyszłym spadkobiercom umowę o zrzeczenie się dziedziczenia po nim.  Zrzeczenie się dziedziczenia to odrzucenie spadku jeszcze za życia spadkodawcy. Taka umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.  Umowa może dotyczyć jedynie zrzeczenia się prawa do zachowku w całości lub w części. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.

Odrzucenie spadku a zachowek 

Żeby odrzucenie spadku było skuteczne, osoba powołana do spadku musi:

  • złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed Sądem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.
  • oświadzcenie można złożyć także przed Notariuszem.
  • do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku można udzielić pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Nalezy pamiętaż, że spadkobierca musi złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w terminie do 6 miesięcy, od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania. Po upływie tego terminu spadkobiorca nabywa spadek  z dobrodziejstwem inwentarza. Nabywa więc nie tylko majątek zmarłego, ale także jego ewentualne długi i zobowiązania. Spadkobierca ponosi w takim wypadku odpowiedzialność jedynie do wysokości otrzymanych aktywów. Jego odpowiedzialność za długi jest zatem ograniczona. Bardzo ważne jest aby dokonać również spis inwentarza lub wykaz inwenatrza. W przeciwnym razie wierzyciel wystąpi o zapłatę całości długu, bez żadnego ograniczenia. 

Czym jest zachowek?

Zrzeczenie się należnego spadku a zachowek – to sprawa, która często interesuje osoby uprawnione do spadku. Czy zachowek a odrzucenie spadku mają ze sobą coś wspólnego? Tak! Trzeba pamiętać, że decyzja o zrzeczeniu się dziedziczenia ma wpływ na zachowek.  Wraz z odrzuceniem spadku lub zawarciem umowy o zrzeczenie się dziediczenia tracimy prawo do wypłaty zachowku. Czyli niemożliwa jest sytuacja, w której odrzucamy spadek, ale domagamy się słusznie przysługującego nam zachowku.

A czym zatem jest zachowek ? Zgodnie z prawem spadkowym członkowie rodziny i najbliżsi mogą otrzymać spadek przez dziedziczenie ustawowe lub testament. Jednak zdarza się, że spadkodawca świadomie wyklucza z dziedziczenia lub pomija spadkobierców ustawowych. Wtedy mają oni prawo do otrzymania zachowku. Spadkodawca może też za życia przekazać cały swój majątek jako darowiznę np. tylko jednemu ze spadkobierców. W tej sytuacji pozostali uprawnieni do spadku mogą domagać się wypłaty zachowku od osoby, która przyjęła darowiznę. 

Wysokość zachowku to ułamkowa część spadku, jaki przysługuje spadkobiercom ustawowym. Dzieci, małżonek czy rodzice mogą więc otrzymać 1/2 lub 2/3 spadku, mimo że zostali pominięci w podziale spadku. Mogą oni domagać się wypłaty zachowku do 5 lat od momentu ogłoszenia testamentu lub dnia otwarcia spadku. Jeśli spadkobierca nie chce zapłacić zachowku, uprawniony do zachowku może złożyć pozew do sądu. 

Zrzeczenie się dziedziczenia a zachowek

Czy odrzucenie spadku rozwiązuje kwestię wypłaty zachowku raz na zawsze? Zrzeczenie się spadku a zachowek to sprawa bardziej skomplikowana. Odrzucony spadek przechodzi przecież na dzieci osoby, która spadek odrzuciła. Przechodzi więc na nie także prawo do zachowku. Wyobraźmy więc sobie następującą sytuację. W chwili śmierci spadkodawcy cały jego majątek przechodzi na mocy testamentu na jedną z jego córek. Druga córka składa oświadczenie o zrzeczeniu się spadku. Tym samym nie może domagać się od siostry zachowku. Jednak siostra, która zrzekła się spadku, ma syna. Syn ten dziedziczy prawo do spadku, może więc domagać się zachowku. 

W sprawie zrzeczenia się dziedziczenia a zachowku warto zaznaczyć jeszcze jedną rzecz. Zachowek od darowizny dotyczy tylko majątku przekazanego maksymalnie 10 lat przed śmiercią spadkodawcy. 

Zrzeczenie się dziedziczenia a zachowek – pomoc adwokata 

Zrzeczenie się dziedziczenia a zachowek to rodzaj spraw, przez które warto przejść z pomocą Adwokata lub Radcy Prawnego. W naszej Kancelarii Prawnej we Wrocławiu otrzymasz pełne wsparcie doświadczonych prawników. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się dziedziczenia lub domagać się wypłaty części spadku z tytułu zachowku. Przyjrzymy się Twojej sytuacji i doradzimy najlepsze rozwiązanie.  

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 87

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.