Rodzicielski plan wychowawczy – jak go napisać i dlaczego warto to zrobić

Adwokat Wrocław 9 Porady prawne rodzinne 9 Rodzicielski plan wychowawczy – jak go napisać i dlaczego warto to zrobić

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, jakie może nas spotkać. Burzy dotychczasowe życie i wymaga poukładania go na nowo. Gdy w związku są dzieci, trzeba podjąć o wiele więcej trudnych decyzji. Jak rozdzielić obowiązki w ramach władzy rodzicielskiej? Jak uregulować kontakty z dzieckiem? Prawo w takiej sytuacji umożliwia spisanie rodzicielskiego planu wychowawczego. Jeśli czeka Cię rozwód, sprawdź, jak go spisać i co ułatwi taki dokument.

  • Rodzicielski plan wychowawczy to porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej.
  • Rodzicielski plan wychowawczy zabezpiecza sytuację dziecka i ułatwia rozwód, ponieważ rozprawa trwa krócej.
  • Plan należy przygotować w trzech egzemplarzach, po jednym dla każdego z rodziców oraz jeden egzemplarz do akt sądowych.
  • W planie rodzicielskim należy jak najbardziej szczegółowo określić, w jaki sposób będzie po rozwodzie sprawowana władza rodzicielska.
  • adwokat rodzinny Wrocław – skuteczne wsparcie prawne w sprawach rodzinnej

Rodzicielski plan wychowawczy – co to jest

Rodzicielski plan wychowawczy, czy inaczej porozumienie wychowawcze, to porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej. Strony uzgadniają więc zasady, według których będą one opiekować się dzieckiem po rozwodzie.

Podstawą prawną rodzicielskiego planu wychowawczego jest Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (art.58 §1 k.r.o.). Zapisy te stanowią, że rodzice mogą przedstawić sądowi plan wychowawczy w trakcie sprawy rozwodowej – albo wraz z pozwem o rozwód, albo po wszczęciu procesu o rozwód.

Porozumienie wychowawcze to sygnał dla sądu, że strony są w stanie porozumieć się po rozwodzie w kwestii opieki rodzicielskiej. Dlatego podpisany przez rodziców plan wychowawczy może zastąpić sądowe orzeczenie o kontaktach.

Pamiętaj, że sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i kontakty z dzieckiem po rozwodzie, muszą gwarantować dobro dziecka. Jeśli sąd uzna, że plan wychowawczy jest sprzeczny z dobrem dziecka, nie zaakceptuje go i sam ustali zasady sprawowania władzy rodzicielskiej.

inni czytali również:

Plan rodzicielski – co daje stronom rozwodu

Rodzicielski plan wychowawczy ma przede wszystkim zabezpieczyć sytuację dziecka – zagwarantować, że rozwód wpłynie w jak najmniejszym stopniu na zdrowie emocjonalne małoletniego. Sąd rozpatruje, czy warunki uzgodnione przez rodziców zapewnią dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Jednak plan wychowawczy ułatwia także przejście przez rozwód samym rodzicom. Kwestie opieki nad dzieckiem wywołują u małżonków zazwyczaj najwięcej emocji. Dlatego warto przemyśleć warunki sprawowania władzy rodzicielskiej na spokojnie, poza salą rozwodową.

Prawidłowo spisany plan wychowawczy, który zagwarantuje dobro dziecka po rozwodzie, skraca także czas trwania sprawy rozwodowej.

Plan wychowawczy – jak go napisać

W polskim prawie nie istnieje wzór planu wychowawczego. Zapisy kodeksu rodzinnego stanowią jedynie, że porozumienie rodzicielskie musi być zawarte na piśmie i podpisane przez każdego z rodziców. Najczęściej wzory rodzicielskiego planu wychowawczego przypominają zwyczajną umowę, której stronami są rodzice.

Pamiętaj, że plan należy przygotować w trzech egzemplarzach, po jednym dla każdego z rodziców oraz jeden egzemplarz do akt sądowych.

Porozumienie rodzicielskie – co powinno zawierać

Jeśli zastanawiasz się, jakie ustalenia powinien zawierać plan wychowawczy, tu także brakuje odgórnego wzoru. Mogą to być bardzo szczegółowe zasady, jak i ogólna wizja sprawowania władzy rodzicielskiej. Dopuszczalne są wszystkie ustalenia między rodzicami, o ile służą one dobru dziecka.

Jakie zasady warto ustalić w porozumieniu rodzicielskim?

  • Czy dziecko będzie mieszkało z jednym rodzicem, czy będzie to opieka naprzemienna.
  • W jakich terminach dziecko będzie się spotykało z rodzicem, z którym nie mieszka.
  • Jak będzie wyglądała opieka nad dzieckiem w okresie świąt i wakacji.
  • Jak podejmowane będą decyzje związane z losem dziecka (np. w sprawie leczenia, edukacji, wyjazdów).
  • Jak będą wyglądały kontakty dziecka z innymi członkami rodzin.
  • Jak rodzice będą w przyszłości podejmować decyzje w sprawie dziecka.
  • Jak wygląda udział rodziców w kosztach utrzymania dziecka.

Rodzicielski plan wychowawczy to sposób, aby zminimalizować stres podczas rozprawy rozwodowej. Jeśli przygotowujesz się do spisania porozumienia rodzicielskiego, skorzystaj ze wsparcia adwokatów specjalizujących się w prawie rodzinnym. W naszej kancelarii udzielimy Ci kompleksowego wsparcia w trakcie rozwodu.

Czy ten post był przydatny?

Oceń:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 17

Może cię zainteresować także:

Autor: Adwokat Ewa Anczewska

Wspólnik Kancelarii Adwokackiej Anczewska i Puńko we Wrocławiu. Jako adwokat specjalizuje się w prawie cywilnym (ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony konsumentów), prawie rodzinnym oraz karnym. Klienci cenią ja za szeroką wiedzę prawną, a także cierpliwość i zdecydowaną postawę podczas rozpraw sądowych.